100’den fazla muhalifi affetti..

0

Venezuela hükümeti, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun cezaevlerinde bulunan, yabancı ülkelerin Karakas’taki büyükelçiliklerinden siyasi sığınma talep eden ya da ülke dışına kaçan onlarca siyasetçinin de aralarında bulunduğu 100’den fazla muhalifi ‘affettiğini’ bildirdi.

Affedilenler arasında Batılı ülkelerin meşru lider saydığı Juan Guaido’nun yardımcısı Roberto Marrero ile milletvekilleri Gilber Caro ve Renzo Prieto da bulunuyor. Ancak Ulusal Meclis’ten yapılan açıklamada, ‘affedilen’ milletvekili sayısının 20’den fazla olduğu bildirildi.

İletişim Bakanı Jorge Rodriguez tarafından canlı yayında duyurulan ve toplamda 110 kişiyi kapsayan başkanlık kararnamesinin amacının “ulusal uzlaşıya katkı sağlamak” olduğu belirtildi. Rodriguez, “Hükümetin amacı, siyasi meselelerin barışçıl yollarla ve seçim araçlarıyla çözülmesi ve ulusal birlik için uzlaşma sürecini derinleştirmek.” dedi.

Kararname, Madoru’nun imzalamasının ardından yürürlüğe girdi. Ayrıca mahkemelerden adı geçen kişilerin davalarının düşürülmesi için acil önlemler almaları istendi.

Hükümetin af kararı, ABD destekli muhalif lider Juan Guaido liderliğindeki koalisyonun, koşulların adil olmadığı gerekçesiyle boykot edeceğini duyurduğu 6 Aralık’taki kongre seçimleri öncesine denk geldi. Ancak başkent Karakas’taki yabancı ülkelerin büyükelçiliklerine sığınan ya da Kolombiya gibi komşu ülkelerde sürgünde bulunan muhaliflerin nasıl tepki vereceği henüz bilinmiyor.

Siyasi bölünmüşlüğün yanı sıra ekonomik krizle de mücadele eden petrol ülkesi Venezuela’da son birkaç yılda 5 milyondan fazla kişi yurt dışına kaçtı. Latin Amerika ülkesi, ABD’nin uyguladığı ambargonun da etkisiyle tarihinin en kötü ekonomik sürecini geçiriyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz