11. CB Gül: “Önce kendi evimizi düzene koymalıyız.

0

22 yıl önce temelleri 54. hükümet zamanında dönemin başbakanı Prof. Necmettin Erbakan tarafından atılan ‘D-8 Kalkınmakta Olan Ülkeler Birliği’nin yıldönümü toplantısı, ilk temelin atıldığı Çırağan Sarayı Oteli’nde yapıldı.

Saadet Partisi tarafından düzenlenen toplantıya SP genel başkanı Temel Karamollaoğlu, dönemin hükümetinde bakanlık yapmış siyasiler, 8 üye ülkenin diplomatları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile birlikte 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katıldı.

Abdullah Gül toplantıda manidar bir konuşma yaptı.

11. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, İslam Dünyası’nın sorunlarına değindi.

Gül’ün konuşmasından satır başları şöyle:

“Mutlak yönetimlerde mutlak hâkim olan mutlak otoritenin sürdürülebilirliği mümkün değildir; mutlak hâkimiyet sadece Allah’a mahsustur. Filistin, Irak, Suriye meseleleri hepsinin vekâletleri, savaşmaları… Bugün üzülerek ifade etmek isterim ki bu kadar şey İslam dünyasını bitirmemiş gibi çok daha büyük bir savaş bulutları üzerimizde dolaşmaktadır. İran- Arap savaşları…

Ne yazık ki şimdiye kadar ABD ve Avrupa’nın belirli gazetelerinde, belirli akademisyenlerin uyarıları hariç ciddi çaba sarf eden güç görmüyorum. Bunların olmaması için güzel düşüncelerle rahmetli hocamız Erbakan bu fikri ortaya atarak bu ülkelerin işbirliği yapmasını, ekonomi ve dünya barışına yardım edecek adımların atılmasını istedi.

Her şeyin başı, herkesin kendi evinden geçiyor. Kendi evi düzenli olmazsa bir ülkenin, kendi evi itibarlı olmazsa dünya ülkeleri nezdinde o zaman kendisine bir faydası olmadığı gibi, bölgesine, komşularına ve İslam dünyasının meselelerine de bir katkısı olmuyor. Bununla da neyi kastettiğim gayet açık. İnsan haklarının, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, diyalogun, huzurun; bütün bunların sağlanması gerekir. Önce kendi evimizi düzene koymalıyız.”

Toplantıdan sonra katılanlardan bazıları ile grup fotoğrafı çekildi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz