11. Cumhurbaşkanı Gül: İnşallah her şey güzel olur

0

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için oyunu Beykoz Şehit İsmail Kefal İlkokulu’nda kullandı.

Sonrasında açıklama yapan Gül, şunları söyledi: “Oyumuzu attık, hayırlı neticeler neyse Türkiye için, memleket için o olsun. Bundan sonra önümüzde 4-4.5 yıllık bir dönem var. İnşallah her şey güzel olur, iyi olur. Umarım insanların beklentileri karşılanır. Ümit ederim memleketimizin ihtiyaçlarının karşılandığı bir dönem başlar.”

Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Gökçınar ise Beykoz’da bulunan TED Koleji’nde oyunu kullandı. Gökçınar, “Bir daha oy kullanacağız. Bu defa hayırlı bir netice diliyoruz. Halkın iradesinin sandığa yansıması en büyük temennimiz. Sandık kurullarımız görevlerinin başındalar. Ben bu seçimlerimizin evvela İstanbul sonra Türkiyemiz ve bütün insanlık için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, oyunu Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde kullandı. Akşener, “Oyumu kullandım. İnşallah İstanbul için hayırlı olsun. Keşke bu seçim 31’inden sonra yenilenmeseydi. Madem ki yenilendi, vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Gözlemlediğim ve edindiğim bilgiler var. Katılım oranı çok yüksek. İstanbullular harekete geçti.” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, oyunu Yeşilköy Halil Vedat Fıratlı İlkokulu’nda kullandı. “Bu hukuksuzluğa karşı el ele vererek yürüttüğümüz bir mücadeledir.” diyen Temelli, şöyle konuştu:

“Bu demokrasi ittifakının en belirgin buluşmasıdır. Bu anlamda strateji 31 Mart’ta olduğu gibi bugün de koruduk, yarın da korumaya devam edeceğiz. Yarından, 24 Haziran sabahından itibaren uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. 3’üncü yolda kararlı bir şekilde yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Bu uzun yolda Türkiye’nin demokrasi ve barışını hep birlikte inşa etmek için çaba göstereceğiz. Yarından itibaren bugüne kadar attığımız adımların karşılığında demokrasi ittifakını Türkiye’nin her yerinde örmeye çalışacağız. HDP olarak Türkiye’yi içine sıkıştırıldığı bu kutuplaşmadan, kamplaşmadan, gergin ortamdan kurtarmanın yolunun 3’üncü yolda buluşmaktan geçtiğine inanıyoruz. Ben tüm demokrasi güçlerine; STK’lara, emekçilere, kadınlara, tüm Türkiye halklarına bu demokrasi mücadelesinde buluşma çağrısında bulunuyorum.

Türkiye’nin ihtiyacı olan demokratik bir anayasadır, anayasamızı yapalım. Türkiye’nin ihtiyacı olan toplumsal barıştır, bu iktidar tarafından yok edilen toplumsal barışı gelin hep birlikte inşa edelim. Türkiye ve Orta Doğu halklarının ihtiyacı olan barıştır, gelin Orta Doğu halklarının beklentisine, barış umuduna umut katalım; hep birlikte bu mücadeleyi büyütelim barış ve demokrasi yolunda buluşmaya devam edelim. Yarın uzun bir yolculuğa çıkıyoruz herkes heybesini hazırlasın. Herkes heybesine barış, demokrasi ve halkların bir arada yaşama iradesini koysun. Ortak vatanımızda demokratik cumhuriyeti var edene kadar bu yolda devam edeceğiz.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da Bakırköy’deki Murat Kölük İlkokulu 1329 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Buldan, “23 Haziran seçimlerinin Türkiye’nin geleceği için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Umut ediyor ve diliyorum ki bugün kullanılacak oylar sadece İstanbul’un kaderini değil aynı zamanda Türkiye’nin de kaderini değiştirecektir. Bel fıtığı ameliyatı geçirmeme rağmen bir oyun ne kadar kıymetli olduğunu ispat etmek için buradayım. Bir oyla her şeyin değişeceğine olan inancımızı her zaman ifade ettik. Bugün yine aynı inançla bir oyu kullanmak üzere geldim.

İstanbul ama aynı zamanda Türkiye’nin kaderini değiştirmesine katkı sunacak olan oyumu kullandım. Keşke 31 Mart tarihinde kullanılan oylar, gösterilen irade kabul edilseydi ve bugün bu seçimi yapmamış olsaydık. Ancak her şeye rağmen, halkın iradesi gasp edildiği halkın iradesine tahammülsüzlük gösterildiği için 23 Haziran’da tekrar sandık başına gittik. Ben bugün bu sandıktan demokrasinin çıkacağına yürekten inanıyorum. Bu sandıklardan barışın kardeşliğin ve özgürlüğün fışkıracağına yürekten inanıyorum. İstanbul seçimlerinin hepimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz