130 binden fazla Ukraynalı mülteci çocuk okula başladı..

0

Polonya Eğitim Bakanı Przemyslaw Czarnek, Ukrayna’dan gelenler için iki hazırlık bölümü bulunan Lublin kentindeki bir ekonomi okulunu ziyareti sırasında 130 bin Ukraynalı mülteci çocuğun Polonya’da öğrenim görmeye başladığını açıkladı.

Czarnek, Polonya’daki hazırlık bölümlerinin, Ukraynalı mültecilerin çocukları için esnek bir başlangıç imkanı sunduğunu kaydetti. Bakan Czarnek ayrıca sadece birkaç gün içinde Eğitim Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen temel Lehçe dil kurslarına 900 kişinin kaydolduğunu duyurdu.

Polonya’da Ukraynalı mülteciler için hazırlık derslerinin ücretsiz ve temel düzeyde, 60 saat Lehçe eğitimini içerdiği bildirildi. Bu arada Polonya Aile ve Sosyal Politika Bakanı Marlena Malag, Polonya firmalarının 17 bin Ukraynalı kadın mülteciyi istihdam ettiğini söyledi.

Malag, Varşova yakınlarında Nadarzyn’deki bir mülteci merkezinde yaptığı açıklamada, “Veriler, Ukrayna vatandaşlarının iş bulduğunu gösteriyor. İşverenlerden gelen raporlara göre, cuma gününe kadar yaklaşık 17 bin Ukraynalı kadın işe başladı.” dedi.

Ukraynalı mültecilerin Polonya’da 18 ay boyunca ikamet etmelerini sağlayan yasaya atıfta bulunan Malag,”İş piyasasında kendilerini rahat hissedebilmek ve iş bulabilmek için Lehçe öğrenmenin faydalarından yararlanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Polonya asker sayısını 300 bine çıkaracak

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, “Polonya ordusunu yeniden silahlandıracağız. Orduyu en modern teçhizat ve silahlarla donatacağız. Ordu birliklerinin sayısını da artıracağız.” açıklamasını yaptı.

Polonya Savunma Bakanı, orduda 250 bin tam zamanlı asker, 50 bin de bölgesel savunma gücü sayısına ulaşmayı hedeflediklerini belirterek Polonya Silahlı Kuvvetlerini modernize etme ve genişletme kararında, Rusya-Ukrayna savaşının etkili olduğunu söyledi.

Polonya’nın ordunun modernizasyonu için alacağı silahlar arasında (Bayraktar) TB2’ler ile HIMARS roket sistemlerini sıralayan Blaszczak, “Polonya ordusu şimdiye kadar olduğundan daha kalabalık olmalı.” ifadesini kullandı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, 18 Mart’ta Rusya-Ukrayna savaşına tepki olarak Polonya Silahlı Kuvvetlerini modernize etmeyi ve genişletmeyi amaçlayan Anavatan Savunma Yasası’nı imzalamıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Danimarka parlamentosunda konuştu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Danimarka parlamentosunda konuşma yaptı. CPH Post sitesinin haberine göre, Zelenskiy konuşmasında, Danimarkalılara destekleri için teşekkür etti ve Ukrayna için bir mum yakmalarını istedi.

Christiansborg Sarayı’nda konuşan Zelenskiy, “Danimarkalı aileleri, Rus işgalinde kaybedilen Ukraynalıların hayatlarının anısına bugün bir mum yakmaya çağırıyorum. Barış ve özgürlüğümüz için hayatlarını feda edenlerin hatırasına.” dedi.

Zelenskiy, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ve meslektaşlarını Rusya üzerindeki baskıyı sürdürmeye çağırdı. Danimarkalı şirketlerin Rusya’dan çekilmesini takdir eden Zelenskiy, Danimarka’yı Rus petrolünü bırakmaya çağırdığını söyledi.

Zelenskiy ayrıca, Ukrayna’daki çatışma sona erdiğinde Mıkolayiv gibi yıkılan şehirlerin yeniden inşası için Danimarka’dan yardım istedi. Salondakiler, Zelenskiy’nin konuşmasını ayakta alkışladı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz