17 yaşındaki Gabonlu Dina’nın ölümü Meclis gündeminde..

0

Türkiye’de intihar, kaza, düşme veya doğal ölüm gibi sunulan şüpheli kadın ölümlerinde veya şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadınların sayısında artış yaşanıyor.

En son Karabük’te 17 yaşındaki Gabonlu Dina ,şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. “Karabük’te halk arasında şehirde ‘arkaları sağlam’ olduğu söylenen ve yabancı öğrencileri tuzağa düşüren bir fuhuş çetesi var mıdır?” diye soran Kaya, soru önergesinde şu görüşleri dile getirdi:

Türkiye’de intihar, kaza, düşme veya doğal ölüm gibi sunulan şüpheli kadın ölümlerinde veya şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadınların sayısında katliama varan düzeyde artış yaşanmaya başlanmıştır. Üzeri örtülmeye çalışılan birçok kadın cinayeti; kadın örgütlerinin baskısı ile ancak açığa çıkarılabilmiştir. Fakat hala açığa çıkamayan birçok şüpheli kadın ölümü vardır.

 Özellikle dosyaların intihar olarak düzenlendiği ve bu nedenle yeteri kadar olay yeri incelemenin yapılmadığı, delillerin tam toplanmadığı uzmanlar ve kadın kurumları tarafından dile getirilmektedir. Soruşturmaların sanığın intihar iddiası üzerinden yapılması nedeni ile deliller de bu doğrultuda toplanmakta ve çoğunlukla cezalandırma sürecine gidilmemektedir.

Buna benzer bir şüpheli ölüm haberi Karabük’ten gelmiştir. Karabük’te üniversite okuyan 17 yaşındaki Gabonlu Dina’nın Filyos Çayı’nda 26 Mart günü cansız bedeni bulunmuştur. Karabük Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan ilk açıklamada otopsi incelemesinin sonucunda Dina’nın boğularak öldüğü, bir cinsel saldırı ya da herhangi bir kesici alet ve ateşli silah yaralanmasına rastlanmadığı belirtilmiştir.

Genç kızın daha önce telefonunda bulunan mesajlarda ağlayarak annesine “Telefonumu bana siyah olduğum için vermiyorlar… Bu artık beni aşıyor, sadece ağlıyorum. Uyuyamıyorum, başım ağrıyor, artık dayanamıyorum anne, dayanamıyorum. Benim Karabük’ten çıkmam gerekiyor. Sakarya’da bir arkadaşım var, gidiş bileti 200 TL. Oradakiler ırkçı değillermiş; sana yalvarırım anne izin ver gideyim, orası rahatmış” şeklindeifadelerde bulunduğu tespit edilmiştir. Annesinin okul değiştirmesine izin vermediği anlaşılan ikinci sesli mesajda ise “ Hocamla konuştum, bana yardımcı olmayacağını söyledi. Anla anne benim ten rengim siyah, bana tokat attılar, başıma en kötüsünün gelmesinden korkuyorum, benim katlanamadığım şeyler oluyor…  Ama madem gitmeme izin vermiyorsun, peki madem o zaman öleyim burada, beni burada öldürdüklerini duyunca düşünürsün, iyi geceler” dediği tespit edilmiştir.

Ortaya çıkan ses kayıtları ve tanık ifadeleri savcılığın açıklamasının aksine genç kızın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği yönündeki iddiaları güçlendirmiştir.

Dina’nın kaybolduğu gece birlikte olduğu arkadaşları  film izlerken alt katta oturan Gabonlu arkadaşı Cedric’ten şarj aleti almak üzere evden çıktığını ve bir daha geri dönmediğini belirtmişlerdir. Yapılan incelemelerde kaybolduğu gece Dina’nın çıplak ayakla koştuğu görüntüler bir sitenin güvenlik kamerasına yansımıştır. Dina’nın şüpheli ölümü ile ilgili basına yansıyan görgü tanıklarının iddialarına göre ise Dina bulunduğu evde alıkonulmuş ve bu süre zarfında sık sık kapıyı yumruklamış, karşı evin balkonundan bunu duyan görgü tanığı yüksek sesle polis çağırdığını söyledikten sonra Dina  evden çıkmıştır. Söz konusu iddia ve güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerle örtüşen başka bir tanığın beyanına göre, Dina evden çıktıktan sonra dört beş kişi tarafından kovalanmıştır. Bu durum Dina’nın şarj almak için çıkıp dönmediğini beyan eden arkadaşlarının beyanlarıyla açıkça çelişmektedir. Ayrıca şarj almak için evine gittiği söylenen Gabonlu Cedric’in beyanına göre kendisi de olay akşamı aynı binanın üçüncü katındaki arkadaşlarına misafir olmuş ve Dina kendisinden şarj almaya gelmemiştir. Dina zorla tutulduğu iddia edilen evden kaçtıktan sonra güvenlik kameralarına da yansıyan mavi bir otomobile bindiği görülmüştür. Gözaltına alınan otomobilin şoförü birkaç kez alınan ifadesinde “genç kadını kanlar içerisinde görünce araca aldığını, genç kız ısrarla araçtan inmek hatta atlamak isteyince yolun ortasında durmak zorunda kaldığını, Dina indikten sonra yoluna devam ettiğini” belirtmiş otomobili gören başka araçlı bir görgü tanığı ise genç kadının arka koltuktan indiğini çalılıklara doğru koştuğunu dikiz aynasından genç kızın arkasından uzun boylu birinin daha indiğini belirtmiştir. Çelişkili ifade veren şahsın neden ısrarla serbest bırakıldığı, kamuoyu tepkisi sonrasında tutuklandığı sorusu cevabını beklemektedir. Genç kadının ölümüyle ilgili şüpheler artarken dosyaya getirilen gizlilik kararı kadınlar tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmıştır.

Bu kapsamda;

  1. Karabük Üniversitesi öğrencisi olan Gabonlu Dina’nın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma hangi aşamamadır? Genç kızın ölümü üzerinde bunca şüphe varken soruşturma dosyasına getirilen gizlilik kararının gerekçesi nedir?
  2. Savcılık hangi kanıtlara dayanarak Dina’nın suda bulduğunu söylemektedir? Otopsi raporunda Dina’nın suda boğulduğuna dair bir bulgu tespit edilmiş midir?
  3. Başsavcılık Dina’yı arabasına alan Dursun A. adlı şoförü 3 kere tutuklamaya sevk etmesine rağmen, 3 farklı mahkemenin 3. kez kendisini  adli kontrolle serbest bırakmasının gerekçesi nedir? Dursun A’nın 4. kez gözaltına alındıktan sonra tutuklanması nasıl mümkün olmuştur? Dosyaya giren yeni bir delil mi söz konusudur yoksa kamuoyunun tepkisi mi dindirilmeye çalışılmaktadır?
  4. Dina’nın kaçtığı otomobilde görgü tanığının ifadelerinde belirttiği araçtan çıkan uzun boylu olduğu söylenen kişinin kimliği tespit edilmiş midir?
  5. Yaşanan gelişmeler ve tanık ifadeleri dosyada adı geçenlerden birilerinin yalan beyanda bulunduklarını göstermektedir. Bu kapsamda görgü tanıklarının ifadelerine göre Dina’yı alıkoymaya çalışanların kimlikleri tespit edilerek soruşturma açılmış mıdır?  
  6. Karabük’te halk arasında şehirde “arkaları sağlam” olduğu söylenen ve yabancı öğrencileri tuzağa düşüren bir fuhuş çetesi var mıdır? Var ise bunlar neden bugüne kadar tespit edilip haklarında yasal işlem yapılmamıştır?
  7. Dina’nın şüpheli ölümünün üzerinden iki hafta geçmesine rağmen hala aydınlatılamamış olmasını nasıl açıklıyorsunuz?

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz