2 bin 649 tanık ile yakını koruma altında..

0

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, “Tanık Koruma Birim Amirleri Strateji ve Değerlendirme Toplantısı”nda konuştu.

Suç işlediği iddia edilen kişilerin gerçekten suçlu olup olmadıklarının ancak delillere dayandırılarak belirlenebileceğine dikkat çeken Uzunkaya, “Ceza yargılamasının nihai gerçeğe ulaşmasına hizmet eden deliller arasında önemli yer tutan tanık açıklamaları, kişinin verdiği bilgilerden dolayı kendisinin ve yakınlarının can ve mal varlığının korunmasına yönelik gerekli tedbirlerin alınmasını da gerektirmektedir.” dedi.

Tanık Koruma Dairesi Başkanlığının 81 il ve 3 ilçede teşkilatlanarak toplam 596 personel ile tanık koruma görevlerini etkin bir şekilde yürüttüğünü anlatan Uzunkaya, tanık koruma mevzuatının güncellenmesi ve yeniden düzenlenmesine yönelik oluşturulan mevzuat çalışma gurubunun hazırladığı “Tanık Koruma Kanunu’nda Değişiklik Tasarısı Teklifi”nin tamamlanarak ilgili makamlara sunulduğunu ifade etti.

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından tanıklık/gizli tanıklık yapan kişi sayısında önemli ölçüde artış olduğunu belirten Uzunkaya, “mahrem yapı” olarak adlandırılan kripto örgüt elemanlarının tespiti ve yakalanmaları açısından örgüt hakkında tanıklık yapan ve bazı önemli delilleri ilgili birimlere ve makamlara teslim eden gizli tanıkların ve yakınlarının program kapsamında korunmasının son derece önemli olduğunu kaydetti.

Korunan tanıkların yüzde 85’i terör suçu tanıkları

Celal Uzunkaya, şunları söyledi: “Tanık Koruma Kanunu kapsamında korunan tanıkların yüzde 85’ini terör suçu tanıkları oluşturuyor. Bu dilimin yüzde 70’ini FETÖ/PDY, yüzde 27’sini PKK/KCK, yüzde 1’ini DHKP-C, yüzde 1’ini DEAŞ, yüzde 1’ini diğer terör örgütleri oluşturmakta, kalan yüzde 15’lik dilimin yüzde 10’luk kısmını ise örgütlü suç tanıkları, yüzde 5’lik kısmını ise ağır suç tanıkları kapsamaktadır.

Tanık Koruma Kurulu veya mahkemeler ile savcılıklarca şimdiye kadar 3 bin 975 tanık ve 307 tanık yakını olmak üzere toplam 4 bin 282 kişi, Tanık Koruma Programı kapsamına alındı. Halen 2 bin 503 tanık ve 146 tanık yakını olmak üzere toplam 2 bin 649 kişi, program kapsamında korunuyor.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz