21 yıldır yapmadıkları hukuksuzluk, haksızlık, usulsüzlük, hırsızlık kalmadı..

0

Yeşil Sol Parti, mitinglerine Hakkari ve Silopi’den başladı. Hakkari’de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şunları söyledi:

“Şimdi bu direngenliği, bu coşkuyu, bu kararlılığı sandıklara taşıma zamanıdır. AKP-MHP iktidarına Hakkari’den ders verme zamanıdır. Hakkari 3-0 yapacak, bundan hiçbir kuşkumuz yok. Buraya gelirken arkadaşlarım bana “Hakkari’de vekil sayısı keşke 4 olsaydı, dördünü de çıkarırdık” diyorlardı. Şimdi hedefimiz 3-0; yani demokrasi 3, faşizm sıfır.

Bu iktidarın Kürt düşmanı bir iktidar olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Kürt’e düşmanlıklarını hiçbir zaman saklamadılar. Kürt halkının dilini, kimliğini, değerlerini ve iradesini her zaman için hiçe saydılar. Seçtiğiniz belediye eşbaşkanlarını görevden alırken, onların yerlerine kayyımları atarken Hakkari halkının iradesini hiçe saydılar.

Ama Hakkari halkı her seçimde; yerel seçimlerde de genel seçimlerde de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de kendisine yakışanı yapacak, kendi iradesine bir kez daha sahip çıkacak ve AKP-MHP iktidarını tarihin çöplüğüne atacak. Biz bugün ilk mitingimizi Hakkari’de yapmak istedik. Yağmurlu bir hava var ama yağmur berekettir, biz bereketimizle geldik. Bu bereket sandıklara yansıyacak. Kürt düşmanları şunu iyi bilsin ki; Kürtler kendisine zalimlik yapanlara, kendisini inkar edenlere her zaman için bir ders vermiştir.

Kürtler bu dönemde AKP-MHP iktidarına kaybettirecek en büyük güçtür. 21 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar ve 21 yıldır yapmadıkları hukuksuzluk, haksızlık, usulsüzlük, hırsızlık kalmadı. Her türlü hukuksuzluğu yaptılar, talanı yaptılar. Gençlerin geleceğini çaldılar, kadınların yarınlarını çaldılar. Kürt halkının geleceğiyle oynadılar, savaş ve tecrit politikalarını bir halkın önüne anlayış olarak serdiler. Ama biz ne savaşı ne hukuksuzluğu ne de tecridi asla ve asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.

Tayyip Erdoğan geçenlerde Diyarbakır’a gitti. Belki kandırabileceğim birkaç Kürt bulabilirim dedi ama umduğunu bulamadı. Diyarbakır’da yine bize parmak salladı, hakaret etti. Bütün saldırılarını Diyarbakır’dan yaptı. Ne dedi? Bu ülkede Kürt sorunu yoktur. Bu ülkede Kürt sorununun çözümünü biz gerçekleştirdik dedi. Kürt sorununu çözdüyseniz, bugün Kürtlerin dilini neden yasaklıyorsunuz? Kürtlerin iradesini neden cezaevine atıyorsunuz? Kürtlerin iradesinin yerine neden kayyım atıyorsunuz? Kürt halkına siyaset alanını dar etmeye çalışıyorsunuz. Kürt halkının oy verdiği partisine kapatma davası açtınız. Kürt sorununun çözümünün ve gelecekte çözüleceğinin teminatı halkımızdır, Hakkari halkıdır, Yeşil Sol Parti’dir.

Bu ülkede Çözüm Süreci yaşandı. Tayyip Diyarbakır’da Çözüm Sürecini bizlerin bitirdiğini iddia etti. Her şeyin anbean hatırlandığı bir şeyi yine yalanla ve dolanla halka yutturmaya çalıştı. Herkes gerçeği biliyor. Çözüm Sürecinin bitiminde ‘Biz Çözüm Sürecini bitiriyoruz, buzdolabına koyuyoruz, derin dondurucudan çıkarmıyoruz’ dedi. Bütün bunlara rağmen Kürtlerin demokraside, adalette, hakta, hukukta, barışta ısrarını bugün bir kez daha Hakkari halkı gösterdi. Ama bu süreç AKP ile değil önümüzdeki dönem tüm toplumsal kesimlerle, Türkiye haklarıyla, Türkiye’deki Kürtlerle Yeşil Sol’un öncülüğünde siyaset yapanlarla çözülecektir.

Biz bunun müjdesini size veriyoruz. Ama bir müjde daha vermek istiyorum. Bu müjdeyi verirken çok sevineceğinizi biliyorum. AKP-MHP iktidarı başta başkanlık olmak üzere parlamentoda da bir tabela partisi haline gelecek. Bu seçimler bunun göstergesidir. Esnafın, çiftçinin, kadınların, gençlerin, farklı inançların, farklı mezheplerin ortak talebidir. Herkesin ortak kararlılığıdır. Onları göndereceğiz. Size söz veriyoruz; AKP ve MHP’yi göndereceğiz.

Emek ve Özgürlük İttifakı birlikte bu mücadeleyi yürütecek ve sonucu birlikte alacaktır. Türkiye’nin batısında da güzel bir hava, Yeşil Sol’un bütün renklerinin dalgalandığı iyi bir seçim atmosferi var. Onlar HDP’ye kapatma davası açtılar ama biz yollar ve çözümler yarattık. Yeşil Sol Parti’nin listelerinden seçime girme kararı aldık. Onlarda bu tür oyunlar varsa, bizlerde de halkımız ile birlikte yeni hamleler var.

Bu hamlelerimizle parlamentoya 100’ün üzerinde arkadaşımızı göndermeyi hedefliyoruz. Bir kez daha altını çize çize ifade etmek istiyorum. Hakkari’de demokrasi 3, faşizm sıfır. Kazanacağımıza olan inancımız tamdır. Sizlerin bu iradesi ve cesareti ile 100’ün üzerinde milletvekilini parlamentoya göndermeyi garanti ediyoruz. Hepinizin yolu açık olsun. Birlikte kazanacağız.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz