Şimdiye kadar satılan en pahalı 10 şey

0

1. En Pahalı El Yazması: Codex Leicester

Leonardo da Vinci'nin Codex Leicester'ından Bir Tahterevalli Üzerinde Gösterilen Eylem ve Tepkiyi Gösteren Detay

Açık artırmada satılan ve enflasyona göre ayarlanan en pahalı el yazması , Leonardo da Vinci’nin bilimsel düşünceler ve eskizlerle dolu defterlerinden biri olan Codex Leicester’dı. Adını bir zamanlar sahibi olan Leicester Kontu Thomas Coke’a borçlu olan Kodeks, 1994 yılında 30 milyon doların üzerine Bill Gates’e satıldı. Kitap, Leonardo’nun kendine özgü ayna yazma stilinde yazılmıştır ve onun benzersiz düşünme biçimine bir bakış sağlar.

2. En Pahalı Tablo: Salvator Mundi

Salvator Mundi tablosu

Leonardo aynı zamanda müzayedede satılan en pahalı tablodan da sorumludur. İsa Mesih’i bir kristal küre tutarken tasvir eden Salvator Mundi , 1958’de sadece 45 sterline satıldı. Sanat spekülatörleri Robert Simon ve Alexander Parrish onu 2005 yılında satın aldıktan sonra, parçanın eleştirel bir yeniden değerlendirmesini başlatmaya yardımcı oldular ve sonunda birçok uzmanı parçanın Leonardo da Vinci’nin orijinal bir tablosu olduğuna ikna ettiler . Sanat eleştirmeni Jerry Saltz ve Rönesans uzmanı Charles Hope gibi bazı şüpheciler onu olası bir kopya olarak belirlediler. Diğerleri, Leonardo’nun yaratılışında meşru bir rol oynamış olabileceğini düşündü, ancak yıllar boyunca kapsamlı koruma çabaları, resmin değerini düşürdü. Sonunda parça, alıcı primi de dahil olmak üzere 2017’de 450 milyon dolara satıldı.

3. En Pahalı Heykel: L’homme au doigt

Şimdiye kadar satın alınan en pahalı heykel, İsviçreli heykeltıraş Alberto Giacometti’nin L’homme au doigt’i veya “Man Pointing”. Parça başlangıçta, işaret eden adamın kolunu dolaştıracağı ikinci bir figür içerecek şekilde tasarlandı. Bu plan rafa kaldırıldı, ancak parçanın nihai değerini etkilemedi. Yıllar sonra, Steve Cohen, müzayedede satılan bir heykel parçası için rekor kırarak, yalnız işaretçiye sahip olmak için 140 milyon dolar ödedi.

 4. En Pahalı Profesyonel Spor Takımı: The New York Mets

Starling Marte

The New York Mets Takımı 2020’de 2.4 milyar dolara satın aldığında, profesyonel bir spor takımı için kaydedilen en yüksek satın alma fiyatıydı .

5. En Pahalı İmparatorluk: Roma İmparatorluğu

Kaç tane imparatorluğun açık piyasaya sürüldüğü belli olmadığı için “şimdiye kadarki en pahalı imparatorluk” olarak adlandırmak biraz zor olabilir, ancak Roma İmparatorluğu bir zamanlar açık artırmada asker başına 25.000 sesterce satıldı. Praetorian Muhafızları önceki imparator Pertinax’ı öldürmüştü. Didius Julianus, imparatorluk için en yüksek teklifi veren kişiydi ve kısa süreliğine devlet başkanı olarak atandı. Sıkıntıları için hızlı bir iç savaş ve sonunda kafasının kesilmesi aldı.

 6. En Pahalı Silahlar: George Washington’un Tabancaları

George Washington (Porthole portresi) Rembrandt Peale tarafından

Tek bir müzayede silahı için en yüksek fiyat, George Washington’un 2002’de yaklaşık 2 milyon dolara satılan eyer tabancalarına ait .

 7. En Pahalı Saç: Elvis Presley’in Saçı

Müzayedede satılan en pahalı saç , Kasım 2002’de şaşırtıcı bir şekilde 115.000 $’a gitti ve Elvis Presley’e aitti .

Federal bir iddianameye göre, bu satın alma işleminden birkaç ay sonra, Nisan 2003’te aynı müzayede evi, Elvis’in saçı olarak tanıtılan daha fazla saç sattı. DNA testinin ardından ikinci saçın gerçekliği sorgulandı. Müzayede evi satın alma işlemini geri ödedi.

 8. En Pahalı Böcek: Geyik Böceği

Türkiye'nin Manisa'daki Böcek Müzesi'ndeki Böcek Türleri

Dünyanın en pahalı böceği (John/Paul/Ringo/George kategorisi dışında) Japonya’da 89.000 dolara satılan 3 inçlik bir Geyik Böceğiydi.

 9. En Pahalı Daktilo: Cormac McCarthy’nin Daktilosu

En eski daktilolardan bazıları elle oyulmuş harflere sahipti. Biri 2019’da 140.000 doların üzerinde satıldı , ancak bu şimdiye kadar satın alınan en pahalı daktilo değil. En pahalı daktilo Cormac McCarthy’nin 2009’da çeyrek milyon doların üzerinde bir fiyata satılan açık mavi Olivetti Lettera 32’sine ait olabilir . 

 10. En Pahalı Çizgi Roman: Aksiyon Çizgi Romanları No. 1

DC Entertainment ve Warner Bros. San Diego Comic-Con'da Superman 75 Partisine Ev Sahipliği Yaptı

Şimdiye kadar satılan en pahalı çizgi roman , Superman adlı küçük bir karakterin ilk çıkışını içeren Action Comics’in ünlü ilk sayısının bozulmamış bir kopyasıydı. Satın alma fiyatı 3.2 milyon dolar.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz