Edvard Munch’ın “Çığlık (The Scream)” tablosu hakkında az bilinen gerçekler…

0

Eserlerinde duyguları çok iyi ifade etmesiyle tanınan Edvard Munch, “Çığlık (The Scream)” tablosunda birçok farklı tema ve renk kullanmıştır.

Genellikle İskandinav köklerinden ve kendi azap çeken ruhundan ilham almıştır. Aslında en ünlü eseri “Çığlık (The Scream)” ile bizlere ‘manzara boyunca yankılanan renk dalgalarına çevrilmiş eziyetli bir çığlığı’ göstermektedir.

Munch ‘un duygu dolu sanat eseri “Çığlık (The Scream)” hakkında az bilinen gerçekler…

1. Munch, tabloyu son haline getirmeden önce 1893’te başlayarak 1910’a kadar farklı boyalar kullanarak tam 4 tane “Çığlık” tablosu yapmıştır.

1. Munch, tabloyu son haline getirmeden önce 1893'te başlayarak 1910'a kadar farklı boyalar kullanarak tam 4 tane "Çığlık" tablosu yapmıştır.

2. Ressam, tablonun siyah-beyazını taş baskı haline getirerek seri üretimini de yaptırdı.1984’ten sonra da Andy Warhol sayesinde tablo ikinci kez hayat buldu. New York merkezli bir sanat galerisi, Munch’ın taş baskılarını tekrar hayata geçirdi.

2. Ressam, tablonun siyah-beyazını taş baskı haline getirerek seri üretimini de yaptırdı.

3. İlk olarak 1984 yılında hırsızların bir pencereden Oslo’daki Ulusal Galeri’ye girip resimle birlikte kaçmasıyla çalındı. Neyse ki 3 ay içinde bulundu ve galeriye geri döndü. İlk hırsızlık olayından on yıl sonra, silahlı hırsızlar bu sefer 2004 yılında Munch Müzesi’ne girdi ve Munch’ın Çığlık tablosunun farklı bir versiyonunu çaldı. Bununla birlikte, Munch’ın Madonna’sını da çaldılar. İkisi de 2 yıl kayıp kaldı ve insanlar zarar gördüğünü veya imha edildiğini düşünmeye başladı.

8. 1984 yılında tablonun müze görevlilerine not bırakılarak çalındığını biliyor muydunuz?

4. Başlangıçta tablonun orijinal ismi “Çığlık” değildi. Munch’ın planladığı isim ‘Doğanın Çığlığı’idi. Bunun hikayesi ise, arkadaşları ile yürürken gün batımına denk geldiklerinde, gökyüzünün kırmızıya dönüşü karşısında duraksayıp, trabzanlara yaslanmıştır ve tam da o anda aslında doğanın çığlığını hissetmiştir.

3. Başlangıçta tablonun orijinal ismi "Çığlık" değildi.

5. Resimdeki figür çığlık atmamakta aksine etraflarındaki çığlıkları engellemeye çalışmaktadır. Çığlık, bir görüntüye dönüşmeden önce metin olarak şekillenmiştir. 1892 yılında Munch, deneyimi görsel olarak tercüme etmiştir. İlginç bir şekilde, Çığlık (The Scream) ‘ın pastel versiyonlarından birini sattığında, düzyazı şiirinin kısa bir versiyonunu çerçevenin önüne ekledi. Çığlık ‘ın litografik versiyonu şiirden Almanca kısa bir alıntıyla birlikte basıldı. Bununla birlikte, bu alıntı çoğu zaman kesilmiştir ve şu anda çok sayıda gösterimde eksiktir.

6. Tablodaki adam için mumyalanmış Peruvian Mummy’den ilham aldığı söyleniyor.

5. Tablodaki adam için mumyalanmış Peruvian Mummy'den ilham aldığı söyleniyor.

7. M&M Çikolataları da tablonun bulunması için yapılan seferberlik çalışmalarına katkıda bulundu. Ağustos 2006’da M&M, markanın yeni bitter çikolatalı M&M’lerini tanıtmak için bir pazarlama taktiği olarak kurtarma çabalarına katıldı.

10. M&M Çikolataları da tablonun bulunması için yapılan seferberlik çalışmalarına katkıda bulundu.

12. Newyork Sotheby’s Müzayede Evinde rekor fiyata alıcı buldu. Çığlık tablosu, 119,9 milyon dolar karşılığında satılarak ‘şu ana kadar açık artırmada satılan dünyanın en pahalı sanat eseri’ ünvanını aldı.

12. Newyork Sotheby's Müzayede Evinde rekor fiyata alıcı buldu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz