24 Temmuz ”Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü”

0

Basın Bayramı, diğer bir adıyla Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü, Türkiye’de 24 Temmuz’da kutlanır. Sansürün kaldırılmasının yıl dönümüdür.

Osmanlı Devleti’nde 2. Meşrutiyet’in ilan edildiği tarih, 24 Temmuz 1908’dir. İstanbul’da çıkan gazeteler o tarihte sansür memurlarını içeri sokmama kararı almıştır. Gazetelerini sansüre yollamadan basmıştır. 24 Temmuz, bu olayın yıl dönümü olarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin aldığı kararla ”Basın Bayramı” olarak ilan edilir. 1971 yılına gelindiğinde ”bayram” olmaktan çıkar ve ”Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü” olarak değişir.

Neden bayram değil, mücadele günü…

24 Temmuz, 22 yıl boyunca ”Basın Bayramı” olarak kutlandı. 12 Mart 1971 Muhtırası sonrası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti baskıların İstibdat Dönemi’ni hatırlattığı gerekçesiyle adını ”Geleneksel Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü” olarak değiştirdi.

Basın Özgürlüğü

Basın özgürlüğü; haber, fikir ve düşüncelerin serbestçe açıklanabilmesidir. İfade özgürlüğünün çoğaltıcı araçlarla yayımlanıp dağıtılmasıdır. Basın aracılığı ile yapılır. Devlet yaşamında insanların düşüncelerini özgürce açıklayabilmesi çok önemlidir çünkü gerçekler ancak bu sayede açığa çıkabilir. Bu özgürlük sayesinde yolsuzlukların, yanlışların, hukuk dışılıkların, çelişkilerin ortaya çıkması sağlanabilir.

Burada esas husus kamunun yararıdır ve kamu yararı her şeyden önce gelmelidir. Bu esas sayesinde demokratik hukuk devletleri, bu özgürlüğü kabul eder. Devlet baskısı ve korkusu yaşayan bir basın, kamunun yararını gözetemez. Halkın avukatlığını yapamaz, yararını savunamaz, gözü, kulağı ve sesi olamaz. Bu sebeple basın özgürlüğü basına tanınmış bir ayrıcalık değildir. Bir haktır. Kamunun gerçeğe ulaşma hakkıdır.

Türkiye ”basın özgürlüğü”nde hangi noktada?

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) yayınladığı bu endekse göre; Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 149. sırada


Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bas%C4%B1n_%C3%96zg%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC_i%C3%A7in_M%C3%BCcadele_G%C3%BCn%C3%BC

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bas%C4%B1n_%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz