284 delege ile ABD’nin 46. başkanı oldu..

0

ABD’de 59. başkanlık seçimlerini Demokrat aday Joe Biden kazandı. ABD medyasında yer alan bilgilere göre 284 delege kazanan Biden, ABD’nin 46. başkanı oldu.

Biden, “Büyük ülkemize liderlik etmem için beni seçmenizden onur duyuyorum. İşimiz zor olacak, ama size söz veriyorum: Bana oy verseniz de vermeseniz de tüm Amerikalıların başkanı olacağım.” dedi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının verilerine göre Biden, rakibi ve mevcut Başkan Donald Trump’ı Pennsylvania eyaletinde yenerek başkanlık yarışını kazandı.

Nevada, Arizona, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletinde sayımlar devam ederken bu sabah Pennsylvania’daki sayımlar tamamlandı.

AP’nin verilerine göre Biden oyların yüzde 49,6’sını alarak eyaletteki 20 delegeyi hanesine yazdırdı.

Böylece, 253 olan delege sayısını 273’e çıkaran Biden, ABD’nin seçilmiş başkanı oldu.

Georgia, Nevada ve Arizona eyaletlerinde de Biden önde iken Trump’ın bu üç eyaleti kazanması dahi artık başkanlık yarışına etki etmeyecek.

Başkanlık seçiminde birçok eyalette devam eden oy sayımlarında rakibi Demokrat Joe Biden’ın gerisine düşen ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump ise “Bu seçimi büyük bir farkla ben kazandım.” paylaşımında bulundu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz