31 kişi ‘istisnai memur’ oldu..

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son 5 yıl içinde bakanlıklarına bağlı merkez teşkilat bünyesinde 31 kişinin istisnai memur kadrosuna atandığını açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine cevap veren Dönmez, 2013-2018 yıllara arasında bakanlıklarına bağlı merkez teşkilatı bünyesinde istisnai memur kadrolarına 31 atamanın yapıldığını belirterek bunların 12’sinin aynı görevlerine devam ettiğini ifade etti.

Dönmez, “Bakanlığımız bağlı, ilgili kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurlar Kanununda sayılan istisnai memur kadroları bulunmamaktadır.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sınavsız bir şekilde memur ataması olarak bilinen istisnai kadro atamalarının hakkaniyetli olmasının önemine dikkat çekti. Çok kurumda süren uygulamanın gereklilik ve zorunlu ihtiyaç halinde kullanılmasının doğal görülebileceğini söyleyen Gürer, “Ancak bu yolun süreklilik halini alması memurluk bekleyen binlerce insanı mağdur edecek. İktidar yanlısının sınavsız bir şekilde memur yapıldığı iddialarına yol açan bu gibi uygulamalarda azami dikkat gereklidir. Bakan açıklamasında ifade ettiği gibi 31 kişi bu yolla memur olmuş ama 12’si dışında diğerleri kadro değişikliğine gitmiş, yarıdan fazlası amaçlanan yerde kalmıyor.” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ise TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünde, 631’i işçi ve 6 bin 499’u da memur olmak üzere toplam 7 bin 130 üniversite mezunu personel bulunduğunu açıkladı.

İşçi statüsünde görev yapan personelin memur kadrosuna atanmasına ilişkin herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığını dile getiren Bakan Turhan, “TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan işçilerin tayin ve terfileri, toplu sözleşme hükümleri ve yürürlükteki mevzuat çerçevesinde yapılmaktadır.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz