40 yıl sonra yeniden bulundu..

0

Nesli tükenmiş olduğu düşünülen dev Wallace arısı, doğada yeniden bulundu. Dünyanın en büyük arısı olarak bilinen Wallece arıları, siyah renkte ve yetişkin bir insanın başparmağı büyüklüğünde oluyor.

Bilim insanları, bu türün neslinin tamamen tükendiğini düşünüyordu. Ancak Wallace arısı, onlarca yıl aradan sonra Endonezya’da yeniden görüntülendi. Bu dev arı türünü ilk keşfeden biyolog Alfred Wallace’tan ismini alan bu arılardan biri en son 1981 yılında görülmüştü. Ocak 2019’da bir grup araştırmacı Alfred Wallace’ın ayak izlerinden giderek bölgede yeniden arıyı görmeyi umut etti ve sonunda bunu başardılar.

Beş gün süren arama sonucu Wallace arısını bulup fotoğraflamayı başaran doğa fotoğrafçısı Clay Bolt Global Wildlife Conservation’a yaptığı değerlendirmede araştırmanın son günü ekipteki herkesin hastalandığını ancak buna rağmen aramayı sürdürdüklerini ve sonunda devasa bir arı kovanına rast geldiklerini anlatıyor.

Bolt arı kovanı ve üzerinde gördüğü Wallace arısı için “hayatımda gördüğüm en muazzam şeylerden biriydi. Gözlerime inanamadım.” diyor.

Yerel dilde ‘Raja ofu’ veya ‘Kral Arı’ olarak bilinen dev Wallace arısının görüntüleri, dünya medyasında geniş yer buldu. Muhteşem olduğu kadar korkutucu da görünen bu arılar normal bir bal arısının beş katı büyüklüğüne sahip.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz