5783. yıl güzellikler getirir mi? -Roş Aşana-

1

Yeni gelen yıl her zaman kutlanarak karşılanır. 

25 Eylül Pazar günü İbrani takvimine göre yeni bir yılın başlangıcıydı. 

Yeni bir yılın başlaması aslında bizim ve dünyanın yaşlandığının belgesidir ama buna çok da fazla takılmayız. Nedeni de, yeni yılın ümitlerle dolu gelmesidir. Aslında yeni ümitleri biz yeni yıla atfederiz. 
Umutlu olmak bizi mutlu eder ve motive oluruz. Bu motivasyon bizi gelen yeni yılda canlı tutar ve bizler de bundan dolayı yeni gelen yılı mutlulukla karşılaşırız.

İbrani takviminin yeni yılı yani 5783 yılını da aynı şekilde karşılıyoruz. 

Roş Aşana yani bu yeni yıl dünyanın yaratılışının başlangıcı olarak kabul edilir. Diğer bir görüş ise ilk insanın yaratıldığı gündür. 

İslami takvim olan Hicri Takvim’e göre 1444. Yıldayız. 

Hz. İsa’nın doğumunun temel alındığı Miladi Takvim’e göre 2022 yılındayız. Bunları göz önüne aldığımızda İbrani Takvimi’ne göre 5783. Yılına girilmesi normal. Çünkü İbrani takvimi Yahudiler’in kayıt altına aldığı bir takvim ve ilk peygamberler de Yahudi idiler. 

Başta ifade ettiğim gibi umudumuzun olmasını istiyoruz ve bu yüzden yeni gelen yıl için seviniyoruz. 

Ümitli olmamız gerekiyor çünkü buna ihtiyacımız var. 

Korona ile sarsıldık. Ve Hala da etkilerini görüyoruz. 

Rusya-Ukrayna savaşı ile sarsılma devam ediyor. Putin planladığı gibi ilerlemeyen bu savaşta ikinci evreye geçti ve kısmi seferberlik ilan etti. Bu seferberlik ilanı ile birçok Rus vatandaşı ülkeden ayrıldı. 

Rusya savaşacak asker bulmakta zorlanıyor. 

Rusya zorlanıyor ama biz de zorlanıyoruz çünkü bu savaş sebebiyle enflasyon artıyor. Bütün dünyada fiyat artışları var. 

Almanya başta olmak üzere Avrupa enerji kriziyle karşı karşıya. Bundan dolayı Scholz Arap ülkeleriyle ilişkileri canlı tutmak ve enerji krizinden daha az etkilenmek için enerji kaynakları arıyor ve bu ülkelere seyahatler düzenliyor.

Ülkemiz de zorluklarla mücadele ediyor. İnsanlar artan enflasyona Avrupa’daki insanlar kadar tepki göstermeseler de ‘hayat pahalılığı’ herkesin cebini yakıyor. Hayat pahalılığı sıradan insanları vururken aynı zamanda maddi durumu iyi olan insanları da etkiliyor. Bu etkilenme iktidar partisine yakın olanlar için hazır bir bahaneyle geçiştiriliyor. ‘Bu pahalılığın sebebi ABD ve Avrupa’. 

Ama bilenler biliyor ülkemizi yöneten ABD değil. 

Halkımız için durum pek iç açıcı değil. Yöneticiler için de aslında durum biraz öyle. Bir tarafta seçim yaklaştığı için yeni vaatler bulunması gerek. Diğer tarafta Sedat Peker’in ifşalarıyla sarsılan bir Borsa manzarası var. Bir diğer tarafta yeni İçişleri Bakanı kim olur tartışmaları yapılıyor ve hatta Faruk Çelik’in ismi bile konuşuluyor. 

Komşumuz İran’da protestolar durmak bilmiyor. Halk öldürülen Amini’nin bir bakıma intikamını almak için sokaklara döküldü ve eylemlerini devam ettiriyor. 

Komşumuz olmasa da bizi yakından ilgilendiren bir ülke olan İtalya’da seçim sonuçları açıklandı ve aşırı sağcı Giorgia Meloniülkenin yeni Başbakanı olacak. 

Meloni, yıllar önce Mussolini hayranı olduğunu ifade etmişti ve bu çizgisinden de pek ayrılmış değil. Onun başbakanlığı İtalya’da ve Avrupa Birliği’nde nasıl etkiler yapacak zamanla göreceğiz. 

ABD Merkez Bankası FED faiz artırımını yaptı ve yeni artırımlar da gelecek gibi görünüyor. 

Bundan dolayı da Avrupa Merkez Bankası da faiz artırımına gitmek zorunda kalacak. Zaten arttırmıştı ama tekrar tekrar arttırması gerekebilir. Bu da hayat pahalılığını arttıracak. Bir de enerji krizi de eklenince zor günler olacak. 

Bütün bunlara rağmen nefes almaya devam ediyoruz. 

Nefes almaya devam ettiğimiz sürece UMUT vardır ve var. 

İşte bu yüzden İbrani Takvimi’nin yeni yılı olan 5783 yılına umutla giriyoruz. 

Roş Aşana arzu ettiğimiz ve ihtiyacımız olan bu umudu umarım bizlere getirir. 

Başta komşularımız, dostlarımız ve Yahudi vatandaşlarımız olmak üzere bütün insanların Roş Aşana Yeni Yıl günlerini kutluyorum. 

Roş Aşana’nın güzellikler getirmesi temennilerimle… 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

Önceki İçerikRusya’da Neler Oluyor?
Sonraki İçerik“Kabahat samur kürk olsa da” demiş eskiler.. Erdoğan-Babacan söz düellosu bana o özdeyişi hatırlattı
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

1 Yorum

  1. Tüm Yahudi kardeşlerimizin, Roş Aşana’nın 5783. yıl dönümünü kutluyorum. Farklı dinlere, milletlere, ırklara, kültürlere ve ideolojilere ne kadar hoşgörülü ve barışçıl yaklaşırsak, dünyanın o kadar yaşanabilir yer olacağını düşünüyorum.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz