6 bin savaş suçu araştırılıyor..

0

Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, Ukrayna’da işlenen 6 bin savaş suçunu araştırdıklarını açıkladı. Hollanda Kamu yayın kuruluşu NOS’taki programa video konferansla katılan Başsavcı Venediktova, Rus birliklerinin çekildiği bölgelerde işlenen 6 bin savaş suçunu araştırdıklarını belirtti.

Venediktova, Rusların “Ukraynalıları yok etmeyi” amaçladığını ve Rus askerlerin sivillere yönelik bazı bombalı saldırı ve öldürme talimatlarını üstlerinden aldığını aktardı. Sivillere yönelik saldırılarla Rusların Ukrayna’yı yıldırmak ve teslim almak istediğini vurgulayan Venediktova, “Savaşın sona ermesi ve savaş suçlularının cezalandırılması için uluslararası toplumun desteğini bekliyoruz.” dedi.

Venediktova, Ukrayna askerlerinin işlediği “savaş suçu” iddiaları da dahil olmak üzere muhtemel savaş suçlarının işlendiği tüm noktaları görmeye çalıştığını kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rus birliklerinin çekildiği Kiev bölgesindeki Buça kenti ziyareti sonrasında Romanya parlamentosuna yaptığı konuşmada, Buça’da yaşanan katliamın “savaş suçu” olduğunu, arabaların, tanklar tarafından ezildiğini, tüm kanıtlar olmasa da insanların işkence gördüğünü belirtmişti.

Ukrayna Başsavcılığın, polis ve savcıların, olay yerinde her bir savaş suçunu kayıt altına almaya çalıştığı belirtilirken, dün itibarıyla Buça’daki toplu mezardan çıkarılarak kimlik tespiti ve inceleme için adli tıp kurumuna gönderilen sivil cesetlerinin sayısı 46 olarak açıklanmıştı.

Fransa 'savaş suçu' kanıtı aramak için Ukrayna'ya askeri ekip gönderdi

Fransa, Rusya’nın “savaş suçu” işlediğine ilişkin kanıt bulmaları için Ukrayna’ya adli tıp uzmanlarının da aralarında bulunduğu askeri ekip yolladı.

Ulusal basındaki haberlere göre, Fransa İçişleri ve Adalet bakanlıklarından yapılan açıklamada, başkent Kiev bölgesi çevresinde sivillerin öldürülmesinin ardından “savaş suçu” teşkil eden eylemlerin cezasız kalmasını önlemek için Ukrayna’ya bir ekip gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, iki adli tıp doktoru ve Ulusal Jandarma Suç Araştırma Enstitüsünden (IRCGN) suç mahalli ve teşhis uzmanı 15 jandarmadan oluşan ekibin, Ukraynalı ve uluslararası yetkililere katliamların araştırılmasında somut destek sağlama ve kanıt belirleyerek toplama konusunda yardımcı olacağı aktarıldı.

DNA toplama ve parmak izi belirleme konusunda uzman ekibin tetkik ve teşhis sistemi kuracağı ifade edilen açıklamada, ekibin Ukraynalı yetkililerle mutabakat içerisinde Uluslararası Ceza Mahkemesinin soruşturmasına da katkıda bulunabileceği bildirildi.

Fransa’nın Kiev Büyükelçisi Etienne de Poncins, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ukrayna’nın Lviv kentine ulaşan ekibi karşılamaktan gurur duyduğunu, Fransa’nın bu tür bir yardımda bulunan ilk ülke olduğunu ve ekibin hemen işe koyulacağını kaydetti. Rusya Savunma Bakanlığı, Fransa’nın gönderdiği ekibin “tarafsız bir soruşturma yürütemeyeceğini” savundu.

Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova, Sky News’te yaptığı açıklamada, sadece Kiev çevresinde 1222 sivilin cesedinin bulunduğunu ve Ukrayna’nın dört bir yanında savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlendiğini söylemişti.

Fransa Ulusal Terörle Mücadele Savcılığınca (PNAT) yapılan açıklamada, Ukrayna’da Fransız vatandaşlarına yönelik muhtemel savaş suçlarını incelemek için üç soruşturma başlatıldığı duyurulmuştu. PNAT, Fransız-İrlandalı gazeteci Pierre Zakrzewski’nin 14 Mart’ta öldürülmesinin ardından 16 Mart’ta bir “savaş suçu” soruşturması açmıştı.

İngiltere: Ukrayna'da kimyasal silah kullanılması durumunda "tüm seçenekler masada"

İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey, Batı’nın, Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal silah kullanımına nasıl tepki vereceği konusunda “tüm seçeneklerin masada” olduğunu bildirdi.

İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey, Rusya’nın Ukrayna’nın Mariupol kentinde kimyasal silah kullandığı iddialarının ardından ülke basınına yaptığı açıklamalarda, İngiliz hükümetinin kimyasal silahların kullanıldığına dair raporları henüz doğrulayamadığını belirtti.

Bakan Heappey, “Ancak, kimyasal silah kullanımının doğru olduğu kanıtlanırsa, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın nasıl yanıt vereceği konusunda ‘tüm seçeneklerin’ masada olduğunu bilmeli.” ifadesini kullandı. Bunun, NATO’nun doğrudan katılımı anlamına gelip gelmeyeceği sorulduğunda ise Heappey, “Tüm seçenekler masada.” yanıtını verdi.

Putin’in, kimyasal silah kullanımının “kabul edilemez” olduğunun farkında olması gerektiğine işaret eden Heappey, “Bu silahların kullanılmasına Batı’nın seyirci kalmasını beklememeli.” dedi. Sınırları aşan bazı şeyler olduğunu ve kimyasal silah kullanımının bir yanıt alacağı konusunda çok net olmanın önemli olduğunu vurgulayan Heappey, bu yanıtın ne olabileceğine dair seçeneklerin masada olduğunun altını çizdi.

Bakan Heappey, “Kimyasal silahlar kullanılmışsa, bu, Başbakanımız (Boris Johnson) ve dünyadaki diğer hükümet başkanları için buna nasıl yanıt vereceğimizi düşünmeleri için çok önemli bir an.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss da dün Twitter’dan yaptığı paylaşımda, ülkesinin ortaklarıyla, Rus güçlerinin Mariupol’da düzenlenen bir saldırıda kimyasal silah kullanmış olabileceği yönündeki raporların ayrıntılarını doğrulamak için çalıştığını belirtmişti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz