Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanına bağlandı!..

0

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesinin ardından cumhurbaşkanlığı kararnameleri yayınlanmaya devam ediyor.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında 7 yeni cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı. Devlet Denetleme Kurulu, Yüksek Askeri Şura, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği ve Adli Tıp’ın yapıları yeniden şekillendirildi.

Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanının çağrısıyla iki ayda bir toplanacak. Kurula, Cumhurbaşkanının katılmadığı zamanlarda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlık edecek.

YAŞ, Cumhurbaşkanının başkan olarak belirleyeceği Cumhurbaşkanı Yardımcısının çağrısı ile yılda en az bir kez toplanacak. Cumhurbaşkanı gerektiğinde Şurayı toplayabilecek. Kararnameye göre Cumhurbaşkanı Yardımcıları, Hazine ve Maliye Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı da Yüksek Askeri Şura üyesi oldu.

Kararlar, toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğu ile alınacak. Oylarda eşitlik olması halinde Başkanın katıldığı tarafın oyları geçerli sayılacak. Oylama işlemi aksine bir karar alınmadıkça açık olarak yapılacak. Toplantıya katılamayan üyeler, gündemdeki konular hakkında görüşlerini yazılı olarak bildirebilecek. YAŞ kararları, Cumhurbaşkanının onayı ile tekemmül edecek.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanına bağlandı. YÖK üyeliğine Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik seçildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, TİKA ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlandı. İçişleri Bakanlığına bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kuruldu. Avrupa Birliği Bakanlığı yerine Avrupa Birliği Başkanlığı kuruldu.

Resmi Gazete..

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz