93 bin kayıp silah Meclis gündeminde!..

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında vatandaşa ruhsatsız silah dağıtıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Sedat Peker’in, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz’un ardından devlet envanterinde kayıtlı bulunmayan bir kasa silahı AK Parti Gençlik Kolları’na verdiği” iddiasını hatırlatan Gergerlioğlu, 2014 ile 2017 arasında 93 bin kayıp silahı sordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Gergerlioğlu, şunları ifade etti:

Tarafıma iletilen bilgide: “15 Temmuz darbe girişimi sonrasında vatandaşa ruhsatsız silah dağıtıldığı iddiaları yıllardır söz konusu. Organize suç örgütü şüphelisi Sedat Peker İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz’un ardından devlet envanterinde kayıtlı bulunmayan bir kasa silahı AK Parti Gençlik Kolları’na verdiğini iddia etti. 15 Temmuz akşamı Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde dağıtılan silahlardan biri ile bir cinayet işlenmişti. O cinayeti işleyen şahıs şunu söyledi:

“Ben bu silahı 15 Temmuz akşamı Ankara Emniyet Müdürlüğü önünden aldım ve o cinayeti işledim.” dedi. İçişleri Bakanlığı’nın kayıp silah envanterinde 2014 yılında kayıp ya da kaçak silah 14682 adet kayıp var. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu sayıda müthiş bir artış var. 107 bin kayıp silah gözüküyor. İçişleri Bakanlığı bu sayının 1944’ten beri kayıp olan silahları gösterdiğini belirtti. İçişleri Bakanlığı ancak 2014 ile 2017 arasında kaybolan 93000 silaha ilişkin değerlendirmede bulunmadı. 2017’den sonra İçişleri Bakanlığı’nın faaliyet raporunda kayıp silahlara yer verilmedi. Bir kadın cinayetinde sevgilisi 1800 TL’ye pompalı silah alıyor gidip arkadaşını öldürüyor.” ifadeleri yer almaktadır.

Bu bağlamda;
1) Yukarıda bahsi geçen iddialar doğru mudur?
2) Eğer bu iddialar doğruysa 15 Temmuz darbe girişiminde kaç vatandaşa kaç ruhsatsız silah dağıtılmıştır?
3) 15 Temmuz’un ardından AK Parti Gençlik Kolları’na devlet envanterinde bulunmayan bir kasa silahın tarafınızca verildiği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddaa doğruysa AK Parti Gençlik Kolları’na verilen silah sayısı kaçtır?
4) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası dağıtılan silahlardan biriyle bir kişinin cinayet işlediği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa bu kişinin “Ben bu silahı 15 Temmuz akşamı Ankara Emniyet Müdürlüğü önünden aldım ve o cinayeti işledim.” dediği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Eğer bu iddia doğruysa bu silahların dağıtım emrini veren, dağıtan ve dağıtmada yardımcı olan kişi ve kişiler hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır?
5) 2014 ile 2017 arasında 93000 kayıp silah bulunduğu iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa 93000 kayıp silahın izahı nedir?
6) 2017 yılından sonra bakanlığınızın faaliyet raporunda kayıp silahlara yer verilmediği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa faaliyet raporunda kayıp silahlarla ilgili bilgi olmamasının gerekçesi nedir?
7) İnternet üzerinden yapılan silah satışlarını önlemek amacıyla bakanlığınızın yapmış olduğu çalışmalar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?
8) Son 8 yılda her yıl itibariyle bakanlığınızın kayıp silah envanteri kaçtır?

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz