AB Bakanı Çelik’ten rapor tepkisi.. Yakınlaşmayı teşvik etmekten uzak

0

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Komisyonu’nun 2018 Türkiye Ülke Raporu ve Genişleme Stratejisi Belgesi hakkında konuştu.

“Objektif dille yazılmış, hakkaniyete dayalı, olumlu ajanda içeren, gelecek perspektifi sunan bir eleştiri görmüyoruz.” diyen Çelik, raporun yakınlaşmayı teşvik etmekten uzak olduğunu vurguladı.

Fasılların ülkenin kriterleri hayata geçirmesine bağlı olması gerektiğini belirten Çelik, şunları söyledi: “Fasılların açılmaması demek 18 Mart anlaşmasına bağlı kalmamak demektir. Komisyona bir mektup yazmayı düşünüyorum. Fiili durumun altını çizmek başka bir şeydir, açılmayacak diye taahhütte bulunmaları ayrı bir şeydir. Türkiye’nin aday ülke olma perspektifi bir kenara bırakılıp komşuluk perspektifi kabul edilemez.

Türkiye’nin aday olma konusu bir tarafa bırakılamaz. Adil ve ilkeli bir yaklaşım yok. Türkiye’yi evrensel değerlerden uzaklaşmakla itham ediyor. AB değerlerinden uzaklaşma sözü siyasi bir yaklaşımdır. Eleştiriden korkmuyoruz ama burada hakkaniyet yok. Belli bir pazarlığın ürünü olarak ortaya çıkmış bir rapor.

Terör meselesinde eleştiriler devam ediyor. Şunu anlamıyorlar; Türkiye kendi güvenliğini sağlayarak Avrupa’nın sınırını sağlamaktadır. İkili görüşmelerde bunu anladıklarını görüyoruz ama raporlarda değişiyor. AB, FETÖ tehdidini anlamaktan uzak

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili tüm eleştirileri kökten reddediyorum. Sistemi onaylamış halka saygı duymalı. Terör propagandası varsa, teröre destek varsa demokrasi yoktur. PKK saldırılarına karşı dayanışma görmüyoruz. DAEŞ saldırısında Türk bayrağı yansıtıyorlar ama biz bu yaklaşımı PKK saldırılarında görmüyoruz. FETÖ’ye Gülen hareketi denmesini de kabul etmiyoruz. Türkiye’nin Gülen hareketini terör örgütü olarak kabul etmesi raporda yer bulmuştur bu da kısmi bir ilerlemedir.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz