AB, Türkiye’ye 2,2 milyar avro gönderdi..

0

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’deki Suriyelilerin desteklenmesine yönelik mali yardım programının (FRIT) yıllık raporunu yayınlandı. Raporda, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için 2016 yılında kurulan fona toplam 6 milyar avro tahsis edildiği anımsatıldı.

Fon kapsamında insani yardım, eğitim ve sağlık gibi alanlarda 84 proje sözleşmesi imzalandığı belirtilen raporda, şimdiye kadar söz konusu projelere toplam 2,2 milyar avroluk ödeme yapıldığı belirtildi. Raporda, mali desteğin ilk dilimi kapsamında 2 milyar 71 milyon 816 bin avro, ikinci dilim kapsamında ise 149 milyon 767 bin avroluk ödeme gerçekleştirildiği kaydedildi.

Raporda, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için mali desteğin ilk diliminin tamamen, ikinci dilimin ise 450 milyon avroluk kısmının sözleşmelere bağlandığı ifade edildi. Doğrudan nakit destekleme projesinden yararlananların sayısının 1,5 milyonu geçtiğine dikkat çekilen raporda, Suriyeli ve diğer sığınmacı çocukların eğitimlerinin devamlılığını sağlamaya yönelik Şartlı Eğitim Yardımı Programı’ndan da 470 bin kişinin faydalandığı kaydedildi. Raporda, AB fonunun göçmenlere özellikle temel ihtiyaçları konusunda destek verdiği belirtildi.

AB, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi’nde, Türkiye’deki Suriyeliler için 3 milyar avroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti. 18 Mart’taki zirvede ise 3 milyar avroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı. Fonların, Türkiye’deki Suriyelilerin sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

Dünyada en fazla sayıda sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, AB’nin Türkiye’deki Suriyelilere yönelik mali yardımını yeterince hızlı aktarmamakla itham ediyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz