AB Türkiye’yi kınamaya hazırlanıyor.. Ege ve Akdeniz’de Yunanistan ve Kıbrıs’a karşı yasadışı eylemler

0

Avrupa Birliği (AB) liderlerinin bugün düzenleyeceği zirvenin sonuç bildirisi taslağı basına sızdı. AB liderleri “Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de devam eden yasadışı eylemlerini güçlü dille kınıyoruz ve Yunanistan, Kıbrıs’la tam dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz.” diyor.

AB’ye üye 28 ülkenin hükümet veya devlet başkanları (AB Konseyi) bugün Brüksel’de toplanıyor. Sputnik’in aktardığına göre tartışmaya açık meseleler dışında kalan konuların AB zirvesi sonuç bildirisine nasıl yansıyacağı belirlendi. Sonuç bildirisi taslağının Türkiye ile AB üyesi komşuları arasındaki son gerilimlere değinen bölümünde ”AB Konseyi, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de devam eden yasadışı eylemlerini güçlü dille kınıyor ve Yunanistan, Kıbrıs’la tam dayanışma içinde olduğunu vurguluyor” deniliyor.

”Türkiye’ye eylemlerini kesmesi ve Kıbrıs’ın hem AB yasaları hem de uluslararası yasalara uygun şekilde doğal kaynaklarını araştırma ve çıkarmaya yönelik egemenlik haklarına saygı göstermesi çağrısı yapıyoruz” diye devam eden sonuç bildirisi taslağında, Türkiye’de AB vatandaşlarının tutuklanmasına da dikkat çekildi:

”Türkiye’de AB vatandaşlarının gözaltına alınması ve tutuklanmasının devam etmesinden derin endişe içindeyiz. Türkiye’yi bu sorunları AB üyesi ülkelerle diyalog içinde çözmeye çağırıyoruz.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz