ABD ile Çin arasında Tayvan gerginliği..

0

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in Tayvan’a girmesi durumunda ABD’nin Tayvan’ı savunup savunmayacağının sorulması üzerine “Tabii ki de savunacağız, bu konuda verilmiş sözümüz var.” karşılığını verdi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile sıklıkla görüştüğünü belirten Biden, “Çin ile soğuk savaş peşinde değiliz.” diye konuştu.

Açıklamaya tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Tayvan konusunda politikalarında uzlaşma veya taviz için yer olmadığını söyledi. Tayvan meselesinin tamamen Çin’in iç meselesi olduğunu ve hiçbir dış müdahaleye izin vermediğini dile getiren Wang, “Tayvan, Çin topraklarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Çin’in egemenliği, toprak bütünlüğü ve diğer temel çıkarları ile ilgili meseleler söz konusu olduğunda, Çin’in taviz vermesine veya taviz vermesine yer yoktur ve hiç kimse Çin halkının güçlü kararlılığını, kararlı iradesini ve güçlü yeteneğini küçümsememelidir.” şeklinde konuştu.

Çin, son günlerde adanın yakınında savaş uçakları uçurarak ve sahile iniş provaları yaparak Tayvan’ı zorla kontrol altına alma tehdidini artırmıştı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz