ABD’den 6 milyar dolarlık silah satışı..

0

ABD, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Bahreyn’e toplam yaklaşık 6 milyar dolarlık silah satışına onay verdi.

Pentagon’a bağlı ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), ABD Dışişleri Bakanlığının söz konusu muhtemel silah satışlarına onay verdiği konusunda Kongreyi bilgilendirdi. Üç ayrı paket halinde onaylanan silah satışlarının her biri için Kongreye ayrı birer mektup gönderen ajans, BAE ve Bahreyn’e toplamda 5 milyar 958 milyon dolarlık silah satışına onay verildiğini bildirdi.

Buna göre, Bahreyn’in, 2 milyar 478 milyon dolar karşılığında Patriot füze sistemleri ile bu sistemlere entegre ekipmanları alması öngörülüyor. Bu paket içerisinde uçakları ve seyir füzelerini vurabilen 36 adet Patriot MIM-104E model güdümlü füze satışının yer aldığı kaydedildi.

Bahreyn’in ayrıca hava filosunda bulundurduğu F-16’larda kullanılmak üzere 750 milyon dolar değerinde ilave silah sistemleri alacağı ifade edildi. Bu paketin içinde ise 32 adet AIM-9X füzesi, 20 adet AGM-84 Block II Harpoon füzesi ve 100 adet de GBU-39 yer alıyor.

BAE’nin ise yine Patriot füze sistemleri ve bu sistemlere entegre ilave ekipmanları 2 milyar 730 milyon dolar karşılığında alması öngörülüyor. Bahreyn ve BAE için satışı onaylanan silahları, Amerikan Raytheon ve Lockheed Martin firmaları üretiyor.

ABD yönetimi, geçen ay da Suudi Arabistan’a 2.4 milyar dolarlık THAAD (Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi) füzeleri satmıştı.

Yemen’deki savaşta desteğe devam

Senato, ABD Başkanı Donald Trump’ın Yemen’deki savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine desteğin kesilmesi kararına yönelik vetosunu onayladı.

Bölgede Suudi Arabistan’a yönelik desteği sürdürmek isteyen Trump’ın vetosunu reddetmek için Senato’nun 3’te 2’sinin veto aleyhinde oy vermesi gerekiyor. Ancak aleyhteki oyların sayısı 53’te kaldı. 45 Senatör vetoya onay verdi. Böylece 3’te 2’lik çoğunluk sağlamadı ve Yemen’deki savaş için Suudi Arabistan’a verilen desteğin sürmesine karar verildi.

Oylamada bazı Cumhuriyetçilerin de Trump’ın vetosunun aleyhinde oy verdiği görüldü. Bu, Trump’ın bu yıl içinde ikinci vetosu oldu, iki seferde de vetonun iptal edilmesi için Senato’da 3’te 2’lik çoğunluk sağlanamadı ve Başkan’ın vetoları onaylandı. Başkan’ın veto ettiği karar, bu yılın başında hem Senato hem de Temsilciler Meclisi’nin onayıyla kabul edilmişti. Karar, başkanların Kongre’nin onayı olmadan askerleri görevlendirmesini engelliyordu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz