ABD’den altyapının modernizasyonu için 1,7 milyar dolar..

0

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesindeki altyapının modernizasyonu için 1,7 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Bu yatırımın 200 milyar dolarının federal bütçeden geleceğini belirten Trump, 1,3 ila 1 buçuk milyar dolar arası miktarınsa eyaletler ve özel sektörden gelmesini umduğunu söyledi.

Yıkılmakta olan sokak, demiryolu, havalimanı ve köprülerin tamir edilmesi gerektiğine vurgu yapan Trump, inşaat ve tamirat projeleri için gereken resmi izinleri almak için gereken uzun süreyi eleştirdi. Trump, planının aynı zamanda bürokratik zorlukların ortadan kaldırılmasını öngördüğünü kaydetti.

Önceki başkanların askeri harekat ve Ortadoğu’daki diğer aktivitelere 7 milyar dolar harcadığını söyleyen Trump, seleflerinin politikalarını eleştirdi. “Ne kadar da büyük bir hata” ifadesini kullanan Trump, göreve başladığında tüm bu koşulları devraldığını belirtti.

Trump’ın 2019 bütçe planında yeni altyapı programının yanı sıra savunma bütçesi ve ülke sınırlarındaki güvenlik kaynaklarının ciddi oranda artırılması öngörülüyor. Yaklaşık 1 yıl önce göreve gelen Trump’ın seçim vaatlerinin başında ülkenin birçok bölgesindeki sorunlu altyapı sisteminin geliştirilmesi yer alıyordu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise 2019 yılı için hazırlanan bütçe tasarısında DEAŞ ile mücadele kapsamında, SDG ismini kullanan PYD/PKK’ya eğit-donat için 300 milyon, “DEAŞ karşıtı misyona ilişkin sınır güvenlik ihtiyaçları” için de 250 milyon dolar olmak üzere toplam 550 milyon dolar ayırdı.

Kaynak: DW Türkçe

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz