ABD’nin ardından İngiltere de aynı kararı aldı.. Vizeleri iptal edilecek

0

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldüğünün açıklanmasının ardından Suudi Arabistan’a olan tepkiler devam ediyor. ABD’nin ardından İngiltere’den de yaptırım kararı geldi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayına karışan şüphelilerin İngiltere vizelerinin iptal edileceğini açıklayan İngiltere Başbakanı Theresa May, “Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz. Ortadan kaybolmasının ardından çok açıkça belirtik ki Suudi Arabistan Türkiye ile iş birliği yapmalı, tam ve inandırıcı bir soruşturma yürütmeli. Kaşıkçı’nın arbedede öldüğü iddiası inandırıcı bir açıklama değil. Dolayısıyla tam olarak ne olduğunun ortaya konulmasına acil bir ihtiyaç var.” diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’na hitap eden Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ise şunları söyledi:

“Şok edici. Kaşıkçı’nın öldürülmesi korkunç bir suç. En ufak bir ikiyüzlülük izi bile bize utanç getirir. Kimin, kimin çıkarını koruduğunu söylemek benim görevim değil ancak bir şeyden eminim. Avrupa’nın tek çıkarı, arkasında kim olduğuna bakmaksızın tüm detayları ortaya çıkarmaktır. Duyarlılığınızın ve kararlılığınızın farkındayım ve Avrupa’nın, üye devletlerin veya kurumların herhangi bir belirsiz oyuna karışmasına izin vermeyeceğinize inanıyorum.”

Benzeri görülmemiş vahşice işlenmiş bir suç

İran resmi ajansı IRNA’nın aktardığına göre İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Kaşıkçı cinayetini “benzeri görülmemiş vahşice işlenmiş bir suç” şeklinde niteledi. Ruhani, “ABD’nin desteği olmadan hiçbir ülkenin böyle bir suç işleyeceğini düşünmüyorum. Görünüşe göre, bir ülkeye hükmeden bir kabile, süper gücün korumasına sahip.” dedi.

Türkiye hükümetine cinayetin tüm boyutları ve yönlerini açığa kavuşturma çağrısında bulunan Ruhani, şöyle devam etti: “Kimse bugünün dünyasında ve yeni yüzyılda böyle organize bir cinayete tanıklık edeceğimizi ve bir sistemin bu kadar vahşice bir cinayeti planlayacağını hayal edemezdi.”

Ruhani, Kaşıkçı cinayetinin ABD, Avrupa ve diğer dünya ülkeleri için insan hakları konusunda bir sınav olduğunu belirterek, “Bu işlenen cinayet ve faillerinden daha çok kınanması gereken onlara bu suçu işleme cesaretini veren güçtür.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz