ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da tutuklandı..

0

Kara para aklamakla suçlanan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) talebi üzerine Avusturya’da tutuklandı. Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun da “Doğru. Bilgimiz var. Takip ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre kara para aklamakla suçlanan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya’da, ABD’nin isteği doğrultusunda tutuklandı. Korkmaz’ın avukatı yargılamasının Avusturya’da süreceğini bildirdi. 

Hakkında Interpol’ün kırmızı bültenle arama kararı bulunan Korkmaz’ın 5 Aralık 2020’de yurt dışına çıktığı İstanbul Havalimanı’nın güvenlik kamerası kayıtlarından tespit edilmişti. Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki ilk soruşturma ‘Kingston Kardeşler’in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 132 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiğinin tespit edilmesiyle başlamıştı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçen yıl SBK Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarında yaptığı incelemelerde, 132 milyon dolar kara para aklandığını belirlemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve alt şirketlerinde yönetici olan 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda, şüphelilerden 11’i gözaltına alınmıştı. Sezgin Baran Korkmaz’ın da arasında bulunduğu 8 şüphelinin ise yurt dışında olduğu tespit edilmişti.

Korkmaz’ın adı organize suç örgütü lideri olmaktan aranan Sedat Peker’in bir videosu ile gündeme geldi. Peker, Korkmaz’ın sahibi olduğu Bodrum’daki Paramount Otel’de iş, yargı ve medya dünyasından önemli isimlerin ağırlandığı öne sürmüştü. Korkmaz da Peker’in öne sürdüğü isimlerden biri olan ve geçtiğimiz günlerde Habertürk’ten istifa eden Veyis Ateş ile ilgili bir ses kaydını Habertürk yazarı Sevilay Yılman’a dinletmişti.

Ses kaydında Ateş’in Korkmaz’ı hakkındaki suçlamalardan kurtarmak için ‘lobi’ ve ‘klik’e işaret ederek Korkmaz’dan 10 milyon euro istediği öne sürülmüştü. Ateş, bu iddiayı yalanlarken, Korkmaz da ses kaydının olduğu ve Ateş’in bu parayı istediğinin o kayıtta yer aldığı iddiasını sürdürmüştü.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz