ABD’nin Türkiye minnettarlığı..

0

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Kabil Hamid Karzai Havaalanı’nın güvenli bir şekilde işletilmesine destek verme konusunda Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmeye başlamasıyla birlikte Kabil Hamid Karzai Havaalanı’nın korunması konusunda gözler Türkiye’ye çevrilmiş durumda. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin arasındaki görüşmeden sonra havaalanının güvenli bir şekilde işletilmesine ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Kabil havaalanında halen Amerikan askerlerinin bulunduğunu ancak çekilme tamamlandıktan sonra oradaki askerlerinin durumunun değerlendirileceğini belirtti.

Kirby, “Havaalanında güvenliğin nasıl olacağı konusunda Türklerle hala görüşme halindeyiz, bu çabaya öncülük etmeye istekli oldukları için onlara minnettarız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı açıklamaları hatırlatan Kirby, konuya ilişkin başka bir soruya, “Türklerle bazı verimli görüşmeler yaptık, Bakan’ın meslektaşıyla yaptığı görüşmelerin açıklamalarını gördünüz. Aramızda tarif ettiğiniz gibi bir tıkanma noktası yok, Türklerle bazı modeller ve bazı gereklilikler üzerine çalışma yapıyoruz.” yanıtını verdi.

Kirby, Türkiye’nin Kararlı Destek Misyonu kapsamında Hamid Karzai Havaalanı’nın güvenliğini sağladığını belirterek, “Tüm güçler Afganistan’dan çekilirken, Türklere başka kimlerin yardım edeceği ve bu yardımın ne şekilde yapılacağı konusunda düzenlemeler yapılması gerekecek. Şu anda devam etmekte olduğumuz görüşmeler de bundan ibaret.” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığının günlük basın toplantısında da Türkiye’nin vereceği destek gündeme gelirken, ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price ise “Geri çekilme ve Afganistan’daki daha geniş güvenlik durumuna ilişkin, Türkiye’nin yapıcı rolünü ve ayrıca diplomatik sürece desteğini kesinlikle memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Afganistan Kuvvetleri Komutanı görevini devretti

ABD’nin Afganistan Kuvvetleri ve NATO’nun Kararlı Destek Misyonu Komutanı Orgeneral Austin Scott Miller görevini ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie’ye devretti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Orgeneral Miller’in yetki devri için Kabil’de tören düzenlendiğini açıkladı. Savunma Bakanı Lloyd Austin’in 2 Temmuz’da görev değişimini onayladığını belirten Kirby, CENTCOM Komutanı McKenzie’nin çekilme süreci ve ABD’nin diplomatik misyonları korumanın yanı sıra terörle mücadele faaliyetleri konusunda da yetkili olacağını belirtti.

Kirby, yetki devrinin oradaki görevin bittiği anlamına gelmediğini ancak çekilmede önemli bir kilometre taşı olduğunu dile getirdi. ABD güçlerinin neden Taliban’a karşı Afgan güçlerine yardım etmediğine ilişkin bir soruya ise Kirby, ABD’nin sağladığı bazı hava desteklerini duyurmadığını iddia etti.

“Taliban ülkeyi ele geçiriyor. Binlerce insan zaten ülkeden Tacikistan’a, İran’a kaçıyor, hatta bazıları Türkiye’ye geldi ve ABD en büyük üssü Begram hava üssünü Afganlara veda bile etmeden terk etti, bunun yenilgiden başka bir şey olduğu konusunda dünyayı ikna edebilir misiniz?” şeklindeki soruya yanıt veren Kirby, başından beri Afganistan’daki sorunun çözümünün askeri yollarla olmayacağını savunduklarını iddia etti.

Kirby, şöyle devam etti: “Bu bir yenilgiyle ilgili değil. Afgan güçleriyle yeni bir ilişkiye geçişle ilgili ve burada savaşın devam etmesi gerekmiyor. Bu kaçınılmazlık duygusuyla konuşuyorsunuz. Açıkçası daha fazla savaş olması gerektiğini, Taliban’ın ülkeyi ele geçireceği konusundaki görüşünü paylaştığımızı düşünmüyorum, bunların hiçbiri kaçınılmaz değil.”

Begram havalanını veda etmeden terk etmediklerini savunan Kirby, buradan çekilme sürecini Afgan yönetimi ile koordina ettiklerini ancak havaalanındaki her askerin bundan haberdar olduğu konusunda emin olmadığını belirtti.

Muhabirin, “Peki ABD güçlerinin Afganistan’daki 20 yıllık operasyonlarını bir zafer olarak niteleyebilir misiniz?” sorusuna ise Kirby, şu yanıtı verdi:

“ABD ordusu, Afganistan’a gönderildiği görevi yerine getirdi. Bu, Afganistan’ın ABD topraklarına yönelik başka bir saldırı için güvenli bir sığınak olmasını önlemekti ve 11 Eylül’den beri böyle bir saldırı olmadı ve El Kaide’nin oradaki varlığı, bir zamanlar olduğu kadarın yakınında bile değil. Afganistan’da faaliyet gösteren terörist gruplar olmadığını söylemiyorum, var, bu konuda oldukça dürüst ve açık olduk, ancak ana vatana yönelik tehditleri kökten azaldı. Aslında, tehditlerin aslında bölgenin başka yerlerine ve Afrika’ya taşındığını söyledik.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz