ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ı tebrik etti.. Osman Kavala ile Demirtaş tahliye edilmeli

0

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ı tebrik etti. Arınç, tebrik mesajını İngilizce olarak da paylaştı.

Twitter hesabından Joe Biden ile birlikte çekilmiş fotoğrafını paylaşan Arınç, şunları ifade etti: “Sayın Seçilmiş Başkan’ın yeni başkanlık döneminin dost ve müttefik iki ülke arasında yeni bir sayfa açarak karşılıklı güven ve diyaloga dayalı hayırlı gelişmelere katkıda bulunmasını temenni ederim. Bizim için Joe Biden, yıllar önce senatör olarak Bosna savaşında soykırıma uğrayan Müslüman Boşnakların haklarını en yüksek perdeden savunan insandır. ABD’de yapılan seçimler sonucunda Başkan seçilen Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’i tebrik ederim.”

Öte yandan Habertürk televizyonunda açıklamalarda bulunan Arınç, şunları söyledi: “Kanal 42’deki konuşmam tabiatıma uygun bir konuşmadır. Bana soru sorulduğunda topu taca atmam, doğru cevap vermeye çalışırım. Arkadaşlarımız doğrudan ‘ekonomide sıkıntılar var mı,bu işin sonu nereye varacak’ diye sorduklarında ‘böyle bir şey yoktur’ diyemem. Arkasından da dedim ki ‘bu bir sıkıntıdır ama krize dönüşmemiştir’. ‘Hayır ekonomik sıkıntı yoktur, psikolojiktir’ bunu başkaları söylese de ben bunu söyleyemem. Naci Ağbal’la bazı ortak noktalarımızı görmüştüm. Ben kendisine güvenirim, maliye kökenlidir. Hazine kökenli olmaması bazıları tarafından dezavantajlı olarak görülmüşse de çok iyi bir bürokrattır. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan arkadaşımız görev insanıdır, DPT kökenlidir. O da bildiği doğruları sonuna kadar takip eden bir arkadaşımızdır. İkisinin de faydalı olacağını düşünüyorum.

İki iddia var, ikisinin de doğru olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bunlardan bir tanesi ben demişim ki, ‘eğer bu böyle devam edecek olursa AK Parti’den 30-40 milletvekili ayrılacak, filan partiye gidecekler’. Sayın Cumhurbaşkanı çok üzülmüş, sayın Süleyman Soylu’ya ‘bunu bir araştır’ demiş, külliyen yalan! Böyle bir şey olmadı. İkinci konuyu bir gazeteci yazdı, kendisini uyarmışım. Şunu rahatlıkla söyleyeyim, istişare kurulunda bu tür konular isim zikredilerek konuşulmaz, bu edebe aykırıdır. Biz 6 kişiyiz. Allah Yıldırım Akbulut’a şifalar versin. Şu anda yoğun bakımda yatıyor. Kesinlikle onu bir köşeye çekerek böyle böyle demedim. Sizi şerefimle, edebimle temin ederim. Bu iddialar kesinlikle doğru değil.

Ben kendim gibi biliyorum ki Tayyip Bey de adalet istiyor. Hukuktan ayrılmayın dedi. Bunu hepimiz önemseyelim lütfen. Değişikliği önce zihniyette bekliyorum. Bir hakim elindeki kanunu özgürlükçü, demokrat bir anlayışla yorumlarsa farklı karar verir, sıkı güvenlikçi bir düşünceyle, elinde çekiç var herkesi çivi gibi görüyorsa başka türlü karar verecektir. Artık adaleti yüksek sesle istiyoruz. Bu kararı veren insanlar sorumluluk alsınlar. Ergenekon davaları da böyleydi, şimdi o hakim ve savcıların nerede ve hangi durumda olduğuna bakın lütfen.”

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğu hakkında konuşan Bülent Arınç, “Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın da tahliyesi olabilir” dedi. Arınç şöyle konuştu:

“Selahattin Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş’ı tanımak veya onu yargılamak için onun yazdığı ‘Devran’ isminde kitap var. Ne olur onu alıp okuyun. Ben corona süreci içinde bunu okudum. Belki Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi değiştirmeyeceksiniz ama ve Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerinde kafanızda çok şeyler değişecek.”

Osman Kavala ile ilgili bir soru üzerine görüşlerini açıklayan Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Osman Kavala 2017’den beri 3 buçuk yıldır tutuklu. Ben iddianameyi okudum. Hala tutuklu kalmasına hayret ediyorum. Tahliye edilmesi lazım. Bu iddianameleri okuduğumda çocuk bile yazmaz bunu dedim, cübbeyi bile giyesim gelmişti. Çıkması lazım.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz