Acı tabloyu rakamlarla anlattı..

0
Latest posts by Emrullah Bayrak (see all)

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası ortaya çıkan acı tabloyu rakamlarla anlattı.

“OHAL KHK’ları sonrası 121 kişi stresten, bunalımdan intihar etti.” diyen Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “38 kişi Ege ve Meriç sularında dondu. 1000 üzerinde kişi hastalıktan veya stresten yaşamını yitirdi. Bu 38 Ege, Meriç’te hayatını kaybedenin 20’ye yakını bebek ve çocuk. Hep bire bir tespit ettik, dehşet rakamlar.

6 yıldır hiç durmuyor OHAL KHK zulümleri. KHK yerelin seçilmişler yerine kayyımlarla yönetilmesi demektir. Şunu bilin ki KHK’lar 31 tane çıktı ve bitti değil halen devam ediyor. 375 sayılı KHK’nın geçici 35. Maddesine göre halen insanlar ihraç ediliyor.

300 bin gözaltına alındı, 100 bin kişi tutuklandı. Dehşet rakamlar, 227 yeni cezaevi yapıldı. İktidarın yaptığı en önemli, en büyük iş maalesef en fazla olan iş cezaevleri yapmak. 19 kişi öldükten sonra pardon denilerek görevine iade edildi. KHK, barış istediği için bu suça ortak olmam diyen binlerce akademisyenin akademiden uzaklaştırılması demektir ve daha çok anlamlara geliyor.

Güvenlik soruşturması nesilden nesile ve ailecek fişlenmesiyle birlikte yakınlarının cezalandırılması demektir. KHK daha onlu yaşlarda darbeye teşebbüs suçlamasıyla müebbete mahkum edilen askeri öğrenciler demektir. Bitmiş gitmiş bir olaydan bahsetmiyoruz, halen gündemdeki yerini koruyan bir meseleden bahsediyoruz. KHK iş güvencesinin kazanılmış hakların gasp edilmesi özgürlüğü ve işi elinde olanların ise işsizlik ve mahpus sopası ile susturulmasıdır!

Edirne Cezaevinde Ceyda Nur Eroğlu 9 aylık hamile ve belki yarın öbür gün cezaevinde doğuracak. Yanlış duymuyorsunuz cezaevinde doğuracak! Böyle bir ülke! Bebeklerin cezaevinde doğma tehdidi ile karşı karşıya olduğu, yaşam hakkı ihlalleri ile dolu olan bir ülke maalesef Türkiye.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz