Adelina Sfishta haberi: Kosova: Sırbistan’la sular ısınıyor mu?

0

Batı Balkan barış ve istikrarının en önemli iki anahtarı mevcut.

Birincisi Kosova Sırbistan görüşmelerinin uzlaşı ile sonuçlandırılabilmesi, ikincisi ise Makedonya demokrasisinin geliştirilebilmesi.

Bu iki konu savaş veya mevzi çatışma ruhunu da içinde barındırıyor. Barış sağlanamazsa çıkacak çatışmaların bütün Balkanlara sıçraması sürpriz olmamalı.

Bölgedeki barışı koruma güçleri sadece Kosova’da konuşlanmış vaziyette. Ayrıca İtalya’daki NATO hava gücü süratle angaje olabilir. Malumunuz uzak görüye sahip AK Parti hükümeti Kosova’daki bir taburdan büyük, muharip askeri gücü çoktan çekti Kosova’dan. Ne gariptir, Türk ordusunun askerleri Kosova’dan çekildiği gün, Mitrovitca bölgesinde numaradan bir çatışma çıkarttı Almanlar ve çekilen Türk ordusunun yerine bir tabur Alman ve bir bölük Avusturya gücünü getirip, yerleştirdiler Kosova’ya. O gün içim kan ağladı. Türk ordusunun araçları Arnavutluk Durrës limanında Türkiye’ye gönderilmek üzere gemilere yükleniyordu, Alman orduları da Kosova’ya giriyordu.

Bu müthiş “işi” şimdiki genelkurmay başkanı Akar ve hükümet başkanı Erdoğan “başardı”. Masraf oluyor diye, inanır mısınız?

Biz dönelim esas meseleye.

Son günlerde tehlikeli gelişmeler oluyor bölgede.

Kosova PDK Partisinin başkanı Kadri Veseli (eski başkanı Hashim Thaqi idi), bir kaç gün kadar önce bir demeç verdi. “Sırplar bizi kızdırmasınlar, bu sefer Niş’e kadar alırız”. Mealen böyle.

Mitrovitca’da Kosovalı Sırp politikacı Oliver İvanovic siyasi suikaste uğradı ve öldürüldü. İvanovic’i Sırplar öldürdü, muhtemelen Rus istihbaratının işi.

Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vulin Mitrovitca yakınındaki, Sırbistan Raška’daki askeri birliklerini ziyaret etti. Vulin “Kadri Veseli kriminal adamdır, onun dediklerini dikkate almayız, biz C.B. Vucic’in emirlerini bekliyoruz. Ordu savaşa hazır. Emir alırsak gereğini yaparız.”

Bayağı sert ifadeler karşılıklı uçuşuyor vesselam.

AB bölgede barışın tesisi için oldukça yoğun uğraşıyor.

Türkiye; ne askeri, ne siyasi, ne ekonomik güç olarak bölgede YOK.

Türkiyeli STK’lar bir şeyler yapmaya gayret ediyorlar, ama iş çok büyük, onlar uzun vadeli neticeler alabilirler, ancak o da mümkün olursa, başka güçler bırakırsa.

Birilerinin sesi çıkmıyor artık, Saraybosna-Kosova-Üsküp v.b. nidaları işitilmez oldu.

Bölge bir kıvılcımla ortam yangın yerine dönebilir, tarih okuyanlar hassasiyeti bilirler.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz