Ahmet Davutoğlu’nun partisi için kuruluş başvurusu yapıldı..

0

AK Parti’den istifa ettikten sonra yeni parti kurma çalışmaları yürüten eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığına teslim etti. Ahmet Davutoğlu’nun partisinin adının “Gelecek Partisi”, ambleminin ise çınar yaprağı olduğu iddia ediliyor. Sosyal medyada ise “GelecekPartisi” etiketiyle paylaşımlar yapılmaya başlandı.

Yeni partinin kuruluş başvurusunu AK Parti eski Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Sefer Üstün ve Selçuk Özdağ ile Gümüşhane eski Milletvekili Feramuz Üstün, eski vali İzzettin Küçük, AK Parti Ankara eski İl Başkanı Nedim Yamalı, AK Parti Çanakkale eski İl Başkanı Yeşim Karadağ birlikte yaptı.

Partinin kurucular kurulu üyeleri, ismi, logosu ise yarın saat 10.00’da Ankara’daki Bilkent Otelde düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşılacak. Ayhan Sefer Üstün, şunları söyledi:

“Kanunun aradığı yasal prosedür neyse dosyalarımızı hazırladık, İçişleri Bakanlığı’na teslim ettik. Ancak burada iki önemli işlem biraz vakit alıyor. Bunlardan bir tanesi; Siyasi Partiler Kanunu’na göre belli bir partide kurucu olmak isteyen kişinin başka bir siyasi partide üyeliği olmaması gerekir. Bu husus da ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na sorularak tespit edilebiliyor. Şu anda listemiz Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi ve tek tek kurucuların siyasi parti üyeliği sorgulanıyor.

Bir başka husus ise kurucu üyelerin, kuruculuklarına engel herhangi bir sabıka kaydı olmaması. Bunu da İçişleri Bakanlığı’nın hukuk müşavirliği inceliyor. Biraz kurucu sayımız fazla. Dolayısıyla zaman alıyor. Ama artık eli kulağında. Tüm prosedür tamamlanarak alındı belgesiyle birlikte hukuki süreç tamamlanmış olacak. O bakımdan sizlere ve kamuoyuna saygımız çerçevesinde içeride olan prosedürleri anlatmak ve zaman kaybının sebebini izah etmek adına sizlerle beraber yağmur altına çıktık. İnşallah alındı belgesi alındıktan sonra sizlerle yeniden mülakat yaparız. Yarın saat 10.00’da partimizin kurucular kurulunun, ambleminin ve programının tanıtımı olacak.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz