Aile yapısını İstanbul Sözleşmesi değil televizyon kanallarının sabah yayınları bozuyor..

0

Gelecek Partisi Kadın Politikaları Başkanlığı, “Kadın Politikalarında Gelecek Modeli: Acil Eylem, Kalıcı Vizyon Planı”nı açıkladı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin aile yapısını bozduğu iddialarının doğru olmadığını söyledi.

İktidara yakın bazı televizyon kanallarında yayınlanan sabah programlarının kadınların onurunu ayaklar altına aldığını ancak buna kimsenin ses çıkarmadığını belirten Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı döneminde imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’ni bir daha olsa yine imzalayacağını ifade etti.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni imzalamaktan yıllarca gururla bahsettiğini anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

Kadın onurunu koruyamayan bir toplumun geleceği olamaz, insanlığa vadedeceği bir şey olamaz. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin başkanlığını devraldım. Kadına ve aile içi şiddete karşı mücadele sözleşmesi çalışması devam ediyordu. Arkadaşlara bunun hızlandırılması talimatını verdim. Komiteyi İstanbul’da topladım ve ‘İstanbul Sözleşmesi’ olarak bilinen sözleşmeye ilk imzayı biz attık.

Kadına karşı hangi sözleşme nerede çıkmış olursa olsun bir daha imza atarım, hiç düşünmem. Ben o imzayı, Türkiye’nin onurunu korumak için attım. İstanbul Sözleşmesi, TBMM’den de tam mutabakatla geçti. Bugünkü Cumhurbaşkanımız o gün Başbakandı, o sözleşmeye imza atmak dolayısıyla her yerde gururla bahsetti.

Aile yapımıza zarar verecek olan, kadını ya da çocukları koruyan sözleşmeler değil; bu iktidarı destekleyen bazı televizyon kanallarının sabah yayınlarıdır. Bazı programların kadınların onurunu ayaklar altına alan ve aile yapımızı yerle bir eden yayınlarıdır. Onlara dur demeyeceksiniz, bir sözleşme metni üzerinden büyük bir toplumsal çatışma doğuracaksınız.

Cumhurbaşkanı 10 yıl boyunca bu sözleşmeye sahip olmaktan dolayı övünecek, sonra bir gün meğer bu zarar veriyormuş diyerek bundan vazgeçecek. Böyle bir devlet anlayışı olmaz.

Kadını korumadan aile korunabilir mi? Bizim toplumsal dokumuzda da, çağdaş toplumsal hayatta da, gelecekte de; kız çocukları eğitimde, kadınların sosyal hayatın her alanında korunacaktır. Tek bir kadının onurunu zedeleyecek hiçbir eyleme asla müsaade edilmeyecektir.

İyi eğitilmemiş kızların olduğu bir toplumda kadın haklarından bahsetmek mümkün değil. Eğitimde fırsat eşitliği tanınmamışsa, biz her gün bir şeyler söyleyelim; kadın haklarından bahsetmek mümkün değil. Nitelikli kadın istihdamının dayanacağı yer, iyi bir eğitimdir.

Anne olmak ile çalışan kadın arasında bir ikilem görmememiz lazım. Kadınlar, bir erkeklerin anlayamayacağı mucizevi özelliklere sahip. Üç kızım, bir oğlum, üç kız torunum, bir erkek torunum var. Sara Hanım’ın aynı anda üç işi yapıp, dördüncü işi düşünüp, beşinci işi planladığını görüyorum. Biz aciz erkeklerin anlayamayacağı bir şey.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz