Ak Parti – İyi parti ittifakı / Yenilenmiş milliyetçi Ak Parti

2

Yazımı kaleme aldığım şu dakikalarda kurun durumu şöyle:

Dolar: 12,70 TL

Euro: 14,50 TL

Yazıya başlarken artık döviz kurunu sürekli hatırlatmak gerekiyor. Bunun iki sebebi var: Birincisi dövizdeki ani değişimler çok sık oluyor ve ekonomide doların durumu çok önemli. Eski Bakan’ın ifadesiyle ‘vatandaşlar maaşlarını dolarla almıyor’ ama ekonomide her şeyin fiyat artışı dolara göre belirleniyor.

İkincisi de, hani hatırlar mısınız o zamanları, Ak Partililer güç gösterisi yaptıkları zamanlar garip bir şımarıklığın içindelerdi. Döviz kurunu aktarmamın sebebi de o şımarıklık zamanlarını onlara hatırlatmak.

Gelelim Ak Parti – İyi Parti birlikteliğine.

Bu birlikteler olmaz diyenler çok, farkındayım. Ama şurası bir gerçek ki bugünlerde Ankara’da ve İstanbul’da her türlü senaryo masaya yatırılmış durumda.

Ak Parti ve MHP’nin birlikteliğinin yürümediğini artık Ak partililer de itiraf ediyorlar. MHP, Ak partililerin hırslarını gördü ve bunu çok güzel yönetti. ‘Şöyle yapın, böyle yapın’ demedi ilk başta, ‘Başkanlık sistemini getirin destek verelim’ dedi ve ilk taş devrildi. Dominonun ilk taşıydı bu. Ardından devlette ve devletin kurumlarında, Akademide bile kadrolaşma gerçekleşti. Ardından Ak partililerin içindeki milliyetçiliği ortaya çıkarma aşaması başladı ve bu da gerçekleştirildi.

Ve bugün artık siyasi iktidar tamamen MHP’nin elinde. O kadar ki, Emniyet güçleri tarafından korunan Alparslan Türkeş’i anma programını bile basıp rajon keser durumdalar. Ve bu konu yargıya taşınamıyor. Nedeni ise siyasi güç MHP’nin elinde ve Ak Parti onun avuçlarında eriyor.

Ak parti ve Ak partililer bu durumdan kurtulmak istiyorlar.

Bunun için alternatiflere bakıldığında Gelecek ve Deva’dan fayda olmayacağı aşikar. Saadet Partisi projesi Asiltürk’ün vefatıyla bozuldu.

HDP deseniz olmaz. Çünkü artık Ak partililerde gereksiz ve açıklanamayan bir milliyetçilik rüzgarı var.

CHP zaten katiyen olmaz.

Peki geriye kim kalıyor?
İyi parti.

Neden olmasın.

İyi parti Başbakanlık istiyor.

Başkan Erdoğan da ‘aday’ olacağını açıklamadı.

İyi partinin isteği olan ve aslında Ak Partinin de istediği ‘güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ e geçme süreci için söylem de zaten hazır. (İyi partinin söylemi)

Bu birliktelik MHP’yi de ekarte eder. Yeniden Refah partisi gibi oy oranı az olan partiler de toparlanılırsa 50 artı bir belki ihtimal dahilinde.

Bir de şunu düşünün MHP ekarte edilir dedim ama bir de MHP içindeki devleti yönetme hırsında olanlar da bu kervana katılır.

İşlem tamam.

Başkan Erdoğan’ın İyi Parti’de Akşener’e çok yakın birkaç isimle görüştüğünü de kulislerden biliyoruz.

Bence iki partinin tabanı da buna uygun. Yukarıda ifade ettiğim gibi ‘yenilenmiş milliyetçi Ak parti’ tabanı buna şevkle katılır adeta.

Peki diğer taraf?
CHP’ye büyük rol düşüyor bence.

CHP, Gelecek ve Deva partisi ile daha yakın dirsek temasına girmeli. Artık CHP’nin kabuğunu kırması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Kemal Kılıçdaroğlu büyük çalışmalar yapıyor. Ama iktidar hırsıyla yanıp tutuşan bazı CHP’lileri de görmezden gelmeyelim.

Kim bu kişiler?

‘CHP’ye zarar verir’ söylemiyle kendi borularını öttürme derdinde olanlar ve özellikle de Ekrem İmamoğlu çevresinde öbeklenen ve Başkanlık için tek adayın İmamoğlu olduğunu söyleyen ve iddia eden ve hatta şimdiden yönetim kadrosunu oluşturan bazı CHP’liler…

Bakalım neler olacak…

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerik“Gül Gibi” daha dün gibi
Sonraki İçerikYeni bir dönüm noktasında olabiliriz: CB Erdoğan’ın kritik kararları bana bunu düşündürüyor
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

2 YORUMLAR

  1. Sayın Eskicioğlu,
    Bugünkü yazınızda birçok doğru analiz/yorum olmasına rağmen, tabir caizse bir yerde saçmalamışsınız ve tüm yazının değerini silip, atıyor. O kısım sizin “Bence iki partinin tabanı da buna uygun. Yukarıda ifade ettiğim gibi ‘yenilenmiş milliyetçi Ak parti’ tabanı buna şevkle katılır adeta.” şeklinde yazdığınız kısım. Böyle bir şeyi hangi İYİ Partiliye sorsanız, size güler geçer. İYİ Parti AKP ile herhangi bir işbirliği yaptığı anda seçmeninin çoğunu kaybeder. İsterseniz çevrenizde İYİ partili herhangi birine sorun bunu. Hatta şöyle iddialı bir söylemden bulunayım. İYİ Partililer MHP ile ittifak/işbirliği yapar, AKP ile yine yapmaz. O derece yani.
    Saygılarımla

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz