AK Parti, KHK ile kamudan ihraç edilenler için yeniden YSK’ya başvuracak..

0

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine ilişkin itirazlar hakkında KHK ile kamudan ihraç edilenlerin oy kullanmasıyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) ek dilekçe vereceklerini açıkladı.

Bu konunun tekrar görüşülmesini istediklerini belirten Yavuz, “Ara bir karar verildi, esastan bir karar verilmedi. Ne gerekçe yazacaklar oy kullanamazlar derlerse onu da merak ediyorum.” dedi.

YSK, daha önce AK Parti’nin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu hizmetinden çıkarılanların seçmen sayılmaması konusundaki iddialarıyla ilgili araştırma yapılmasına gerek görmemişti. KHK’lı seçmenlerin oy kullanabileceğine karar vermişti.

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yerel seçimlerde sandık sayımlarında ve veri girişlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yapılan şikayetler üzerine sandık kurulu başkan ve üyeleri hakkında başlatılan soruşturmada, şu ana kadar tespit edilen 43 şüpheliden 2’sinin ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi.

Şüphelilerden 41’inin Bank Asya’daki hesabına para yatırdığı belirlendi. Araştırmalarda, bu 41 şüpheliden 2’sinin ayrıca sendika üyeliğinin bulunduğu, birinin de ‘FETÖ’ye müzahir bir şirkette SGK kaydının olduğu ortaya çıktı. Yürütülen adli soruşturma kapsamında, incelemeler devam ediyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz