Ak Parti Seçmeni de Erdoğan’a İnanmıyor…

0

Ocak Medya’nın yaptırdığı araştırmaya göre Ak parti seçmeni, gezi parkı olaylarından Canan Kaftancıoğlu’na verilen siyasi yasak cezasına kadar birçok konuda Erdoğan’ı onaylamıyor.

Ocak Medya’nın Fi Araştırma şirketi ile ortaklaşa yaptığı gündem analiz araştırmasının üçüncüsü tamamlandı. 26 ilden bin görüşmecinin katıldığı ankette seçmenlere, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinden ekonomiye, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden Erdoğan’ın gezi olayları ile ilgili tutumuna kadar birçok konu soruldu.

Anketten çıkan sonuçlara göre, Ak parti seçmeni de Ak partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı olaylar karşısındaki tutumunu onaylamıyor ve söylediklerine inanmıyor.

Sadece AK partili seçmene sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gezi parkı eylemlerine katılanlara karşı kullandığı üslubu doğru buluyor musunuz?

Sorusuna, kendi seçmeninin yüzde 45’i evet derken yüzde 55’i hayır diyerek uygun bulmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yıllardır iddia ettiği ve son zamanlarda tekrardan dillendirdiği gezi parkı olayları sırasında Bezm- i Alem Valide Sultan Camii’nde bira içilip içilmediği sorulduğunda, ankete katılan Ak partili seçmenin yüzde 32’si Erdoğan’a inanırken yüzde 68’i camide alkol içildiğine ve Erdoğan’a inanmadığını belirtti.

Yine Ak partili seçmenin yüzde 55’i Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen siyasi yasak ve hapis cezalarını doğru buluyor musunuz? Sorusuna hayır diyerek doğru bulmadığını belirtti.

Katılımcıların yüzde 55’i Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO üyeliği sürecinde İsveç ve Finlandiya çıkışını doğru buluyor.

Araştırmaya katılanların hemen hemen yüzde 80’i ekonomik gidişatı Türkiye’nin en büyük sorunu olarak görürken, her üç kişiden ikisi son dönemde hükümetin kira ve döviz artışlarına müdahalesini yeterli bulmuyor.

Katılımcıların yüzde 60’ı aşan bir kesimi ise Atatürk Havalimanı’na Millet Bahçesi yapılması projesini doğru bulmuyor.     

Cumhur İttifakı yüzde 30…

Katılımcıların yüzde 53’ü 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdiğini belirtirken, Bu pazar bir seçim olsa sizce Cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi ittifaka oy verirdiniz? Sorusuna verilen cevaplarda Cumhur İttifakının oyları yüzde 30’da kalırken Millet İttifakı yüzde 44 olarak gözüküyor.

Kararsızların yüzde 60’ı yine AK Partili 

Burada kilit rol oynayan iki etken ortaya çıkıyor. Birincisi yüzde 9 bir oy alan Halkların Demokratik Partisi ve yüzde 16 olan bir kararsız seçmen kitlesi. Bu kararsız kitleyi tanımlamaya çalışmak amacıyla kendilerine yöneltilen En son seçimde hangi partiye oy vermiştiniz? Sorusuna yüzde 60’ı Ak parti derken, yüzde 5’ Cumhur İttifakının bir diğer ortağı MHP diyor. Bu soruya göre kararsızların yüzde 10’u CHP, yüzde 15’i İYİ parti bir diğer yüzde 10’u ise HDP’den gözüküyor.

Bu pazar bir seçim olsa sizce Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakının adayı kim olmalıdır?Sorusuna, son günlerde medyada Alevi kimliğinden dolayı oy verlip verilmeyeceği tartışma konusu olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için katılımcıların yüzde 47’si evet derken yüzde 53’ü Mansur Yavaş dedi.       

Katılımcıların yüzde 70’i önümüzdeki aylarda tarımda üretim krizi olabileceğini düşünürken yüzde yetmişten fazlası Maliye ve Hazine Bakanı Nurettin Nebati’nin yıl sonu enflasyon tahmini konusunda verdiği demeçlere güvenmiyor.       

Son olarak hükümetin başında kendisi olsa öncelikli yapacağı işlerin ekonomik reform, eğitim sistemini düzeltmek, dövizi sabit hale getirmek, üretim için teşvikler vermek gibi konular olduğunu belirten seçmenin yüzde 66’sı Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminden memnun olmadığını, parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğini düşünüyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz