AK Parti’nin 2024 hedefini açıkladı.. Cezaevi kapasitesini 500 bine çıkarmak

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, AK Parti’nin 2024 hedefini açıkladı. Karar Tv’de gündemi değerlendiren Gergerlioğlu, “Ülke koca bir cezaevine dönüştü. 250 bin kapasiteli cezaevlerinde 399 bin insan var. 2024’te cezaevi kapasitesini 500 bine çıkarmayı düşünüyor. Bu iktidar kaldığı sürece ülke kocaman bir cezaevine dönecek. Yönetmelikle anayasayı çiğniyorlar.” dedi.

“Bir ülkede 1,5 milyon terörist olabilir mi?” diye soran Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Türkiye bu yanlıştan dönmeli. KHK yasası tümden iptal edilmeli. Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen yüz binlerce kamu görevlisi ve aileleri mağdur edildi.

Burada radikal çözüm; KHK yasasının tümden iptal edilmesi. KHK’lar yasalaşmıştır, o yasaları bir yasayla iptal edersin. 657’ye göre hepsinin baştan değerlendirilmesi gerekir. Bu meselede biter. Bir ülkede 1,5 milyon terörist olur mu? Herkese terörist dedikleri bir ülke oluşturmuşlar. Yargılar çok hukuksuz bir şekilde ilerlemiş. Bir sürü insan haksız hukuksuz cezaevlerinde. Türkiye bir an önce bu yanlışta vazgeçmeli. Yoksa Türkiye kaybeder.

Türkiye’de anayasal rejim mevcut değil. KHK rejimi uygulanıyor. İktidar, KHK meselesinde sonuna kadar zulmünü devam ettirmek istiyor. Sayın Erdoğan gemileri yakmış bir şekilde yoluna devam ediyor. İhraç edilenlerin aileleri de mağdur durumunda. İktidarın vicdanı yok.

Memleket şu an olağanüstü anlayışla yönetiliyor. Yapılanların anayasaya hukukuna uygun olmadığını kendileri de biliyor. Toplumsal ve politik kıyım yaptılar. Ortada bir felaket var. AK Partililerin yakınları da bunları görüyor. Ama tepki vermiyorlar. Çünkü çıkarları bunlardan üstün geliyor.

Bakanlıkların ihraçları devam ediyor. 152 bin KHK’lı var. Özel kurumların kapatılmasıyla da çaresiz kalan insanlar var. 250 bin civarında kamudan özelden ihraç edilmiş, damgalanmış insan var. 1.5 milyon insana yakın insan çıkıyor karşımıza. OHAL Komisyonu’nda yüzde 90’nı reddedildi. Şu an 10 bin kişi bekliyor. Hala OHAL Komisyonu işini bitirmedi. 2 yılda bitirmesi gerekiyordu. Aslında kabul verecekler ama bir bahane arıyorlar. Bunlar ne bu dünyada ne öte dünyada hesap verebilecekler. İnsanlar bu yüzden intihar ediyorlar. Önümüzde seçim var. KHK meselesini çözen kazanır.

Cezaevlerinde 1600 civarında ağır hasta mahpus var. Ayşe Özdoğan 17 gündür cezaevinde işkence çekiyor. Yemek yiyemeyen bir kadını 19 kere kelepçeyle hastaneye götürüp getirdiler. 3 kişilik koğuşta kalıyor. Banyosunu yapamıyor.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz