Akıllara gelmeyen deprem.. Horasan Depremi

0

Şehrin yöneticilerinin dahi aklına gelmese de bugün Horasan depreminin yıl dönümü. Doğu Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Erzurum’da, 30 Ekim 1983 yılında büyük bir deprem yaşandı.

Horasan depremi olarak da bilinen ve 6.9 büyüklüğündeki depremde bin 155 kişi hayatını kaybetti, 537 kişi yaralandı. 3 bin 241 konut ağır, 3 bin konut orta ve 4 bin konut hafif hasar gördü, 30 bini aşkın hayvan ise telef oldu.

Bugün yıl dönümü olmasına karşın kimseler, Horasan depremini hatırda tutmuyor. Herhangi bir anma töreni dahi düzenlenmiyor. Erzurum Valiliği’nin bir açıklaması olmuyor. Bin 155 kişinin ölümüne yol açan böylesi büyük bir depremin acısı yüreklerde, takvimi tarihin yapraklarında kaldı.

Wikipedia’da yer alan bilgilere göre Makrosismik hasar değerlendirmelerine göre depremin dış merkezi, Muratbağı Kızlarkale Köyü çevresinde yer aldı. Erzurum-Kars depreminin oluştuğu alan Türkiye’nin birinci derece tehlikeli deprem bölgesi. Horasan-Narman ilçeleri arasındaki alanı kapsayan deprem bölgesi, çoğunlukla genç kırıklarla (fay) belirlenen alüvyon düzlükleriyle parçalanmış, yüksekliği 1.750-2.500 m arasında değişen engebeli bir topografyaya sahip.

Genellikle ayrışmış olan volkanik kayaçlar ile zayıf tutturulmuş ya da hiç tutturulmamış kırıntılar, bölgede canlı yer kaymalarına elverişli zemini oluşturuyor.

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kuzeyinde yer alan bu bölgede özellikle kuzeydoğu-güneybatı ve kuzeybatı-güneydoğu gidişli doğrusal hatların varlığı göze çarpıyor. Deprem bölgesinde, depreme bağlı olarak boyları onlarca metreden birkaç kilometreye kadar değişen, genellikle kuzeydoğu-güneybatı gidişli, birbiriyle bağlantısız aralıklı ve basamaklı çok sayıda yarık gelişmiş.

Can kaybının yaklaşık 2/3’ü çocuklardan oluşuyor. Bu ileride bölgenin demografik yapısını ciddi bir şekilde etkiledi. Depremde 256 kadın, 146 erkek öldü. Depremde oluşan can kaybında çocuk ve kadınların ağırlıkta olmasının nedeni deprem saatinde erkeklerin tarla, bağ ve bahçe işleriyle ilgilenmesinden dolayı dışarıda olmaları.

Kadınlar ya ev yada hayvan bakımı için ağıllarda bulunduğundan dolayı enkaz altında kalarak can verdi. Çocuk sayısının fazla olmasının sebebi deprem saatinde uyuyor olmaları. Depremde ölen Erkekler ise yaşlı ve hasta olduklarından dolayı evde kalan veya ağıl ve ahırlarda hayvanların bakımıyla ilgilenenler.

Yaş aralığıÖlü sayısı
0-12753
13-20104
21-64221
65 +77
Toplam1155

Depremde en fazla can kaybı, depremin merkez noktasına yakın olan dört köyden çıktı. Bu dört köyde ölen vatandaşların sayısı 838. Muratbağı köyünde 367 ölü ile nüfusunun yüzde 42’sini, Kızlarkale köyü 201 ölü ile nüfusunun yüzde 50’sini, Gerek köyü 158 ölü ile nüfusunun yüzde 36’sını, Çamlıkale köyü 111 kişi ölü ile nüfusunun yüzde 15’ni kaybetti. Daha detaylı bilgi için tıklayınız..

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz