Akıllı telefon kullanırken yaptığımız kritik hatalar!

0
Rabia Güner

Akıllı telefonlar hayatımızın adeta ayrılmaz bir parçası oldu. Özellikle de sosyal medya gibi mecralar sayesinde telefonu birçok kişi kullanıyor. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için akıllı telefon kullanırken yapılan kritik hatalardan bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Günümüzde telefonlar elimizden düşmüyor. Gazete okumak ya da mail atmak gibi birçok noktada onlara ihtiyaç duyuyoruz. Fakat her ne kadar yararlı olsalar da zararlı oldukları noktalar da var. Üstelik çoğumuz bunların farkında bile değil. Peki, nedir bu farkında olmadan yaptığımız kritik hatalar?

Yanlış pozisyonda durmak

Aşağı bakmak sağlığı tehdit ediyor - Sağlık - Öncü Şehir Gazetesi

Telefona bakarken bilinçsiz bir şekilde boynu öne doğru eğeriz. Bu pozisyonda servikal omurgadaki stres yavaş yavaş artmaya başlar. Zaman geçtikçe boynun hissettiği ağırlık, normal kafa ağırlığından 5 kat daha fazla olabilir!

Devamlı bu pozisyonda kalmak duruş anormalliklerine yol açarak, sağlığı olumsuz etkiler. Örneğin boyun fıtığı ya da boyun düzleşmesi gibi şikayetlere sebep olur. Bu nedenle en sağlıklısı boynu dik tutarak, telefonu göz hizasında bulundurmaktır.

Uzun süre mavi ışığa maruz kalmak

Geceleri Telefon Kullanmak Ne Kadar Zararlı?

Çağımızın yaşam alışkanlıklarına göre, çoğumuz sosyal medyaları kontrol etmeden uyumuyoruz. Fakat telefon ekranının yaydığı mavi ışık göz sağlığı açısından son derece zararlı. Üstelik birçok şikayete de sebep oluyor.

Örneğin uzun süre mavi ışığa maruz kalmak uyku döngüsünü etkiler. Görme problemlerine ve baş ağrısına yol açar. Bu nedenle özellikle gece karanlıkta telefona bakmamak gerekir. Eğer mecbur kalırsanız telefonu karanlık moda alıp, parlaklığını kısabilirsiniz.

Akıllı telefon yakınımızdayken uyumak

Uyurken telefonu yastığınızın altına sakın koymayın! Korkunç tehlike... -  Sağlık Haberleri

Cep telefonu radyo dalgaları yayar. Araştırmalar, bu dalgalara uzun süre maruz kalmanın beyni olumsuz yönde etkileyebileceğini gösteriyor. Bu yüzden de özellikle uyurken telefonu yakın tutmak, sağlıklı görünmüyor.

Bu durumdan korunmanın yolu da telefonu kapatmaktan geçiyor. Bunun yanı sıra da başka bir odaya koyabilir ya da uçak moduna alabilirsiniz. Böylece telefonun yaydığı zararlı dalgalardan korunabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz