Akşener: Devlet demek, açını doyurmak, çıplağını giydirmek demek; saraylarda yan gelip yatmak demek değil

0
Latest posts by Emrullah Bayrak (see all)

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Manisa’nın Salihli ilçesinde halka seslendi. “Devlet demek, açını doyurmak, çıplağını giydirmek demek; saraylarda yan gelip yatmak demek değil.” diyen Akşener, şunları söyledi:

“Senin çocuğun 92 puan alıp atanamamışken, mülakatta elenmişken yanında AKP’li dayısı olan gencin 58 puanla ballı maaşları haram zıkkım olsun. Senin çocuğun mutsuzken, işsizken, büyük şehirlerde motokurye olmak için, 4 yıl okumuş evladın iş bulamadığı, atanamadığı için ehliyet almaya gayret ederken 5 maaş alan, hiçbir iş yapmayan, yan gelip yatan danışmanlar var bu ülkede.

Bunların ne olduğunu anlatmak için bu siyasetçi esnafına, bilerek söylüyorum, buradaki esnaf müşterisini velinimet olarak görüyor ama Türkiye’deki siyasetçi esnaf, seçmenini velinimet olarak görmüyor. Her birini benim gibi buraya getireceksiniz, sizlerle el ele vereceğiz ve bütün ağaları, bütün muhteremleri karşınızda resmi tazim durduracağız, ben başta olmak üzere. El ele verip bu harami düzeni birlikte yıkacağız. Üzümün fiyatının açıklanması lazım. Her saferinde size kazık atılıyor. Buradan ilan ediyorum; 25 liradan az üzüm fiyatı açıklanmamalı. Şimdi biri diyor ki ‘Traktörü satalım, öküz alalım dedik, saman balyası 50 lira’.

Ey bizi idare edenler; vatandaşın, seçmenin burasına gelmiş demek. Siz 5-10 maaş veredurun, buradaki insanların evlatları, buradaki gençler, yaşlılar, çiftçiler… Gencecik bir kardeşim, ağlayarak, ‘7 ineğimi, memesinden süt damlatan ineğimi kesime götürdüm’ dedi. Ağlayarak söyledi. Bu, bir vebaldir. Siz o 7 ineğin sütünün satılmasını, bu genç kardeşimin geçimini o ineklerin sütü ile sağlamasını yapmak zorundasınız, bu sizin göreviniz. Devlet demek, açını doyurmak, çıplağını giydirmek demek; saraylarda yan gelip yatmak demek değil. Bunlar kul hakkıdır. Az kaldı, el ele verip bu harami düzeni birlikte yıkacağız.

24 milyar lira, sizin, bizim cebimizden alındı, Telekom üzerinden Haririlere verildi. Çünkü Sayın Erdoğan’ın aile dostları, mahcup olunmadı. O parayla bir yıl boyunca sabah kahvaltısını, öğle yemeğini, devlet okullarında okuyan talebelere ücretsiz verebilirdi. Nisan ayında gübresini atamamış çiftçinin bedava gübresini sağlayıp tarlasına gübre, ilaç atması sağlayabilirdi, yapmadı. Ama Haririlerin cebine, sizin cebinizden, Hazine’nin cebinden alıp koydu. ‘İtibardan tasarruf edilmez’ dedi. Elbette haram zıkkım olsun.

Sizin dertlerinizi o esnaf dükkanlarının içinde dinlemek, dertlerinize çözüm üretmek, sizi birbirinize düşürerek oy alan o bedavacı emeksizlerin dinlemeleri için, sizin dertlerinize çözüm üretebilmek için tam 2,5 yıldır il il geziyorum. Tek amacım var. Hem mühür sizde hem feraset sizde. Bütün siyasi partilerin sizin derdinizi dinlemesi lazım, kararı da sizin vermeniz lazım.

Ey Soma, kömürün üretildiği emekliler şehri Soma, çıkardığınız kömürü size ekstradan daha iyi veriyorlar mı? Emeklilere 2 bin 500 lira yetmez. Sayın Erdoğan, sana cumhurbaşkanı maaşın yetmiyor, yıllarca çalışmış emekli kardeşlerimize 2 bin 500 lira yeter mi, yetmez. En düşük emekli maaşını asgari ücrete çıkaracaksın. Senin sarayında 5 maaşlı, 10 maaşlı danışmanlar var. Soma’da bir garibanı tekmeleyen danışmanın var. O danışman, şimdi dolarla, avroyla maaş alan bir işte; haram olsun, zıkkım olsun. Ey saraylarda oturanlar, vatandaşımızın, milletimizin sesini duyuyor musunuz? Şimdi el ele vereceğiz. Mühür de sizde, karar da sizde. Öyle bedavadan oy almak yok. Seçmen velinimet olacak. Oylarınızla bu harami düzeni birlikte götüreceğiz.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Manisa Soma’da; 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan maden faciasında yaşamını yitiren işçilerin mezarlarının bulunduğu Soma Maden Şehitliği Anıtı’nı ziyaret etti. Akşener, faciada hayatını kaybeden maden işçisi Uğur Çolak’ın annesinin verdiği eşarbı taktı, dua etti. Akşener, tüm işçi mezarlarına teker teker karanfil bıraktı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz