Akşener: Orman yangınlarına yönelik pek çok söylenti var

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, orman yangınlarının yaşandığı yerlerden biri olan Marmaris’te incelemelerde bulundu. Bölgedeki incelemelerinin ardından bir açıklama yapan Akşener, devletin şeffaf olmasını ve halkı bilgilendirmesini istedi. Akşener, şunları söyledi:

“Şimdi bizim önerimiz şu, tabii sizlerden de bilgilendikten sonra ama ilk yaptığımız çalışmada evet tabiat kendini onarıyor. Doğa kendini onarıyor ama birincisi verilen sözlerin yerine getirilmesi. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ağzından ve diğer insanların ağzından verilen bütün sözlerin takibini, şahsen yapacağım, birincisini söyleyeyim. İkincisi de bu ormanların yangına yönelik pek çok söylenti var. Bir an evvel, kundaklama mıdır nedir ne değildir? Bunun çok acilen, Türkiye’nin birliği bütünlüğü açısından çok önemli ortaya çıkarılması lazım. Kundaklamayla ilgili bir sonuca varılırsa, bir kanun çıkarılmalı ki bu yapılmalı lazım zaten. Bunu yapanların, ormanları yakanların kundaklayanların terör suçlusu sayılması lazım.

Buraların eğer beton yapılırsa, yıkılmasına dair kesin kararın olması, tekrar yanan ağaçların yerine ağaçların yapılması. Millet diker ağaçlarını, merkezi bütçeye de biz yük olmayız, hiçbirimiz olmayız. Bunların takipçisi olacağız önerilerimiz de budur.

Bundan ders çıkartmak ve onun gereğini yapmak lazım. Başlangıçta verilen sözlerin takibi konusunda hem partim bir de şahsen takipçisi olacağım. Ve her aşamada ne olup, olmadığını takip edip vatandaşımızı bilgilendireceğiz. Şimdi, bu turizm yasası ile torba kanunda çıkan konuyla ilgili olarak herhangi bir şüpheli bir duruma vardıysa, ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi bildiğim kadarıyla çalışıyor maddeler üzerinde. Anayasa Mahkemesi’ne götürüleceğini biliyorum. Anayasa Mahkemesi, nasıl bir karar verir onu bilemem. Çünkü biz, Anayasa Mahkemesine parmak sağlamıyoruz. Ama duruma göre bakılacak, verilen sözlerin takipçisi olacağız. Buralarda beton görmeyeceğiz.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yangında 7 kişinin hayatını kaybettiği Antalya’nın Manavgat ilçesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Afet Koordinasyon Merkezi’ne gitti. Akşener burada yangındaki kayıplar ve son durum hakkında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile alanda çalışma yapan itfaiye ekiplerinden bilgi aldı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, Akşener’e Manavgat’a geldiği için teşekkür etti. Akşener yangına müdahalede Millet İttifakı’nın belediyelerine merkezi hükümetin ayrı bir tutum içinde olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Büyükşehir ve Manavgat belediye başkanlarımızdan yapılan çalışmaya yönelik bilgilendirme aldık. Ben buraya Marmaris’ten geldim. Marmaris ve Muğla geneli, Manavgat genelinde olan ortak problem koordinasyon eksikliği. Valilik makamı ile kaymakamlık makamı ile yangın olan belediye başkanları Millet İttifakı’nın belediye başkanıysa ayrı bir muamele var. Bu yanlış… Bu tür konularda elemanlar, araç gereç birleşir ve ayrı bir çalışma yapılır. Merkezi iradenin imkanıyla, belediye imkanları birleşirler ve verimli sonuç çıkarılır. Bu ayrımcılığa son verilmeli.”

İNSANLARIN CANI YANMIŞ, BİRLEŞMEMİZ GEREK

Akşener yangınlara uçakla müdahale çağrısında bulunarak, “Üçüncü konu yetersiz uçak. Havadan yapılan müdahale belediye araçların ulaşılamadığı yerlerde uçakla müdahale daha verimli. Helikopterlerle sonuç alınamıyor. Bu bilgilendirme toplantısından sonra çıkıp başka şeyler söylemem gerekirdi, ama insanların canı yanmış. 27 mahalle tamamen yandı, yıkıldı diyor. Dolayısıyla ülkeyi yönetenler de muhalefet partileri de imkanlarımızı birleştirmek zorundayız. Şuculuk, buculuk, oradan seçilmiş, buradan seçilmiş. Acıya saygı duyacağız” diye konuştu.

Akşener, yangında kundak şüphesi olduğunu ve bu şüphenin bir an önce giderilmesi gerektiğini belirterek, yetkililere “Devletin görevi yangınların kimi çıkardığı bulunmalıdır. Sosyal medyadaki şeyler milletin birliğini ve beraberliğini bozar. Kundaklanma kanaati varsa derhal paylaşılmalıdır. Bu konuda şeffaf olmak mecburiyetindedir” diye seslendi.

“GENEL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ”

Akşener orman yangını çıkaran kişilerin terör örgütü üyeliğiyle yargılanması için kanun teklifi vereceklerini dile getirerek, “Orman yangınlarını çıkaranlar terör örgütü üyeliğiyle yargılanmalıdır” dedi.

Akşener yanan yerlere başka yapılan yapılmaması gerektiğini vurgulayarak, bu yapılırsa iktidara geldiklerinde buraları yıkacaklarını belirterek, “Yanan ormanların yerine bir tek beton yapılmamalıdır. Seçim elbet gelecek 2023’te oraya yapılan betonları yıktırıp, oraya el uzatanlarla hesaplaşmak da hepimizin boynunun borcu olacaktır. Dolayısıyla kupon arazi modeline geçilmemelidir” diye konuştu.

Akşener, Manavgat bölgesinde hasarın büyük olduğunu ve yeni duyduğu genel afet tarifinin bu bölgeye uyduğunu anlatarak, “Doğal afet değil genel afet diye bir tarif var. Burada 22 mahalle gitmiş, köyler, hayvanlar, seralar gitmiş. 5 ilçemizde yangın var. Burada kayıpların giderilmesi için tariflendirilmelidir. İlk defa duyduğumuz bu afet bölgesi tarifi” diye konuştu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz