Akşener: Türkiye’nin en iyi siyasi kafa avcısıyım

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir’de Girişimci İş Kadınları Derneği üyeleri ile bir araya geldi. “Biz Türkiye’de İYİ Parti’yi kurduğumuz zaman, AK Parti’ye bakarsak gerçekten 20 yıldır aralıksız iktidarda olan bir siyasi organizasyon. Kurulları, kuralları var.” diyen Akşener, şöyle devam etti:

“Zor karar alma durumu var. Zor karar meselesinden sayın Erdoğan şikayet ettiği için bu sisteme geçildi. Ayağındaki zincirler, sayın Erdoğan’ın kolundaki, bileğindeki zincirlerin tümü esasında partisinin oluşturduğu kurallar silsilesinden kaynaklanıyor. İşletmelere dönersek, iş insanı mantığıyla bu siyasi partileri tarif edersek ikinci kurumsal, 100 yılın üzerindeki parti olarak bu Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

Her ikisinin de sabit seçmeni, yani sabit müşterisi var. Bizim partimizi gerçekten sizlerin kurduğu, kadın olduğunuz için iş daha zor. Sırf kadın olduğunuz için finansa erişimde sorunlar var. Girişimci kredileri, melek yatırımcı için müracaat edildiğinde erkeklere veriliyor, kadınlara verilmiyor. Yanınıza paydaş olarak erkek alıyorsunuz. Bir erkek, girişimcinin fikrinin hayata geçmesi için müraacatında iki kadınsa sıfır, bir kadınsa sıfır ötesi. İki erkek, bir erkek yüzde yüz. Bir kadın bir erkek yüzde 55 oranında finans alabiliyor. İlginç bir şey var. En başarılı olanlar. İki erkek batırıyor. Bir kadın bir erkekse başarılı oluyor.

Ben kimim? Eski bir üniversite hocasıyım. Cumhuriyet Tarihi bölüm başkanlığından politikaya başladım. Mütevazı bir ailenin kızıyım. Siyasi olarak baktığımız zaman ben Türkiye’nin en iyi, bunda mütevazilik olamaz: Türkiye’nin en iyi siyasi kafa avcısıyım. Teknik kadromuz fevkalade. İki ablam var. Ayşegül hocam, tanırsınız. Ablalara da el koyuyorum. Onun için Türkiye’nin en iyi siyasi kafa avcısıyım. Bunlar başarı öyküsü.

Ben kadın konusunda başarısız oldum. Kadın seçtirme konusunda başarısız oldum. Yüzde 25 kadın kotamız var, muhteşem ama kazın ayağı öyle değil. Bütün birimlerimizde yüzde 25 kadın kotasına uyuldu. Milletvekilliği konusunda maalesef ben başarısız oldum. Bu defa bunu çözeceğiz. Neler öğrendik? Uşak’ta oy oranımız, bir milletvekilimizi çok rahat çıkarırdı.

Genç bir kadını aday gösterdik Uşak’ta birinci sırada. Adamlar kızdılar bana. Bir milletvekili rahat çıkıyordu, ne oldu biliyor musunuz? Kız seçilemedi. Erkeklerin karşı duruş dayanışmasına ne yapabiliriz, bunu çalışmalıyız. Sonra 31 Mart seçimlerinde CHP ile ayrı ayrı aday çıkardık. Bizim adayımız erkekti ve yüzde 38 oy aldı. Oy oranımız böyle ama biz, o genç kadını seçtiremedik. Kadınlar arasındaki dayanışma çok düşük. Bunu nasıl çözeriz, bakmamız lazım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İYİ Parti’ye yönelik “Temenni ederiz ki bunlar da bir dönüşüm yapmak suretiyle gerek bu masayı terk etmek, gerekse milli ve yerli bir duruş sergilemek üzere konumunu yeniden gözden geçirir.” şeklindeki açıklamasını değerlendiren Akşener, şunları ifade etti:

“Sayın Erdoğan anladığım kadarıyla seçime dair derin bir endişe içerisinde. Dolayısıyla da her sabah kalktığında bu endişenin çözümü için adımlar atmaya kalkıştı. Ona gayret ediyor. Geçen hafta HDP ile son derece neşeli, kakara kikiri görüntülü bir fotoğraf verdiler. Bir görüşme yaptılar. Birincisi bu. Daha sonra biliyorsunuz, tutuklu sanık olan Selahattin Demirtaş; hem özel helikopter, hem özel jetle ailesini görmeye gönderildi, gitti. Böyle bir resim burada duruyor.

Bu sabah uyanmış. Böyle bir çözüm bulabilirim herhalde diye düşünmüş. Bu defa da HDP üzerinden her zaman yaptığı gibi bizi o konuda dürtmeye kalkışmış. Ama biz bugüne kadar Sayın Erdoğan’ın yaptığı zigzaglara alıştık. Yani; masaya oturan kendileri, açılımları yapanlar kendileri, teröriste terörist diyemeyenlerle aynı yerde bulunanlar kendileri… Ama iş zora düşüldüğü zaman yerli ve milli ilan edilen biziz.

Biz Sayın Erdoğan ve arkadaşlarının yerlilik ve millilik üzerinden yaptığı tanıma ihtiyaç duyan bir parti değiliz. Biz 2017’de yapılan ve bugünkü bu ucube sistemi getiren o referandumda çok net, çok açık tavır koyan insanların kurduğu bir siyasi partiyiz. İYİ Parti odur.

Dolayısıyla çizgisinde hiç kırıklık olmayan; dün neyi savunduysa, bugün de aynı şeyi kararlılıkla savunan, aynı fikri savunan bir siyasi partiyiz. Dolayısıyla milletimizin geleceğinin heba edildiği, ortaya sürüldüğü bir kumar masasında hiç olmadık. Bundan sonra da olmayız.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz