Akşener: ‘Vatandaşın durumu kötü’ dediğim zaman iktidar partisi çemkiriyor

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Bingöl’de esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinledi. “Esnafın durumu acılıktan ekşiliğe doğru geçiyor. Tatlı diyemeyiz.” diyen Akşener, şunları söyledi:

“Şimdi, sektöre göre değişiyor. Fakat bizim insanımızın doğal bir refleksi var. Mesela ‘Nasılsınız’ dediğimizde, hepimiz ‘Allah’a şükür’ deriz. Bir kere onu söylüyor esnafımız. Ama ondan sonrasında çok önemli taleplerde ve tavsiyelerde bulunuyor. O önemli tavsiye ve talepleri dile getirdiğiniz zaman, o zaman bazı zorlukların olduğunu.

Mesela şu stopaj, onlar söyleye söyleye yüzde 10’a indirilmişti, şimdi tekrar yükseltildi. Zorluk var. Elektrik paralarında zorluk var. Çalıştırdıkları insanlara asgari ücretten iş veriyorlar. Asgari ücretten vergi alınmamasına dair zorluk var. Bu üreticinin mamulü pahalılaşarak geliyor, zam yapmak zorundalar. Yani herkes birbirine bağlı, müşterinin alım gücü düşük. Şikayetleri var.

İlçe ilçe, şehir şehir esnaf geziyorum. O dükkanlardan içeri girdiğim zaman, -bazılarını siz takip ettiniz, biliyorsunuz- ilk söze, iktidar partisini yermediğimi, kendi partimi övmediğimi, propaganda yapmadığımı. Elbette oylarına talip olduğumu, seçim zamanı geldiğinde oylarını isteyeceğimizi söyleyerek tam 23 ay geçirdim. Şimdi, enteresan bir ortaklaşma söyleyeyim. Yani batıdaki bir şehirle Orta Anadolu’da bir şehir, oradan gelin Bingöl’e, oradan gidin Siirt’e, Siirt’ten Batman’a, oradan geçin Samsun’a ortak neler var? Yoksulluk ortak. Esnafın zor durumdaki hali ortak. Zamlar ortak. Vatandaşın alım gücünün düşmesi ortak.

Pek çok üniversite mezunu gencin asgari ücretle iş bulamayıp kahve köşelerinde beklediği o sorun ortak. Ama daha vahim bir ortak mesele var, ‘derin yoksulluk’ diye bir kavram var. Şimdi köylerde üretim durunca şehirde çoluğuna çocuğuna gıda yardımı yapma işi ortadan kalkmış. Dolayısıyla İstanbul’da da başka şehirlerde de özellikle çocuklarda bodurluk başladı. Yani 11 yaşında zannettiğiniz çocuğun 14 yaşında olduğunu görebiliyorsunuz. En acilen aslında üzerinde durmamız gereken şey o. ‘Vatandaşın durumu kötü’ dediğim zaman, iktidar partisi karşı çıkıp çemkiriyor. Çiftçinin, besicinin problemi hangi şehir olursa olsun ortak. Ama bütün bunların yanında bir başka durum var. Liyakate dikkat edilmemesi, yani kayırmacılık. Yani inanılmaz.

Lütfen siz, gücünüzün farkında olun. Siz seçmensiniz. Yahu şuculuk buculuk üzerinden veriyorsunuz oyları, çırak çıkıyorsunuz kardeşim. Asıl mesele bu. Siz velinimetsiniz, velinimet. Her siyasetçi gelip buraya böyle olmalı. Çemkiriyorlar size. Ne güzel iş yahu? Beş maaş alıyor danışman, sen açsın, sen işsizsin. Neyle kapatıyor bunu? Şuculukla buculukla. Onun için bunları ortadan kaldırıp, biz gerçek dertler üzerinden mücadele edeceğiz.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz