Alışveriş yaparken kendinizi kontrol etmenin yolları!

2
Rabia Güner

Bazılarımız ne kadar istese de alışveriş anında gereksiz harcama yapmaktan kendini alıkoyamaz. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için alışveriş yaparken kendinizi kontrol etmenizi sağlayacak yollardan bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Günümüz tüketim çağında satın alma davranışlarımızı kontrol etmek oldukça zor. Peki, bu durumdan kaçınmak ve korunmak için neler yapılabilir? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Topuklu Ayakkabı

Her gün topuklu ayakkabı giyersek ne olur? - Sağlık Haberleri

Yapılan araştırmalara göre daha az harcama yapmanın yollarından biri topuklu ayakkabı giymek. Çünkü alışveriş yapan kadınlar bu esnada dengelerini de sağlamaya çalıştıkları için alışverişe tam anlamıyla odaklanamıyor. Bu yüzden de daha kontrollü harcamalar yapıyor.

Ayrıca topuklu ayakkabı spor ayakkabılara göre daha çok yorduğundan kadınlar kendilerinde o enerjiyi bulamıyor. Aynı etkiyi yoganın da yaptığını söyleyebiliriz. Yogadan sonra alışverişe gitmek harcamalar noktasında büyük fark yaratıyor.

Yeni banknot

Bu size fazlasıyla ilginç gelebilir ama cüzdanında yeni banknotlar taşıyan insanlar daha az harcama yapıyor. Çünkü elinizdeki banknotlar eski, yırtılmış ya da pis bir izlenim verdiğinde onu bir an önce elinizden çıkarmak istiyorsunuz.

Eski paraları bir çırpıda harcayan alışveriş tutkunları, yeni banknotları adeta harcamaya kıyamıyor. Bu nedenle de alışveriş yaparken kendilerini daha iyi kontrol ediyor.

Erteleme

Kum saati için ücretsiz fotoğraflar

Ertelemekten çekinmeyen insanlar alışveriş konusunda çok daha kontrollü davranabiliyor. Alışveriş severler bu kontrol yöntemini hayata geçirmek için hemen siparişi tamamla demek yerine birkaç saat ya da bir gece bekliyor.

Böylelikle alışverişin bir anlık heves mi olduğu yoksa gerçekten bir ihtiyaç mı olduğu daha iyi anlaşılıyor. Eğer bu şekilde biraz zaman verilirse sepetteki ürünlerin bir kısmı mutlaka sepetten çıkıyor.

2 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz