Almanya, Ukrayna’ya ağır silah teslimine hazırlanıyor..

0

Almanya, Ukrayna’ya ağır silah teslimi için Slovenya ile “halka değişim” sistemine hazırlanıyor. Almanya Savunma Bakanı Christiane Lambrecht, Berlin’de yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki durumun daha da vahim hale geldiğini belirterek, “Putin ve Rusya’nın kazanmasına izin veremeyiz. O nedenle Ukrayna’ya destek vermek önemli.” dedi.

Lambrecht, halka değişim sistemiyle amacın özellikle Sovyet dönemine ait silahların Ukrayna’ya teslim edilerek Ukraynalı askerlerin özel eğitim almadan ve zaman kaybetmeden bunları kullanabilmesi olduğunu ifade etti. Gelecek iki haftanın Ukrayna’nın Rusya’ya karşı mücadelesinde çok önemli olduğunu dile getiren Lambrecht, bu nedenle Ukrayna’nın bu mücadelesini desteklemeleri gerektiğini vurguladı.

Söz konusu sistemle Slovenya’da bulunan ve Ukrayna ordusunun da kullandığı T-72 tipi tanklar Kiev’e gönderilecek. Slovenya da buna karşılık olarak Almanya’dan Marder tipi tank ile Fuchs tipi zırhlı personel taşıyıcısı alacak.

Alman Haber Ajansı DPA da Almanya’nın bugüne kadar Ukrayna’ya 2 bin 500 uçaksavar füzesi, 900 tanksavar roketatar, 100 makineli tüfek, 100 bin el bombası, 2 bin mayın, 5 bin 300 patlayıcı ve ağır makineli tüfeklere kadar küçük silahlar için çeşitli kalibrelerde 16 milyondan fazla mühimmat teslim edildiğini yazdı.

Pentagon: Rusya Donbas bölgesindeki tabur sayısını 85'e çıkardı

Bir grup gazeteciye Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin bilgilendirmede bulunan Pentagon’dan üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Donbas bölgesine kuvvet sevk etmeye devam ettiğini söyledi.

Yetkili, Rus ordusunun son 24 saatte bölgeye 3 taktik tabur daha getirerek buradaki tabur sayısını 85’e çıkardığını belirtti. Rusya böylece son iki haftada Donbas bölgesine 20 ek tabur getirmiş oldu. Rus taktik taburları 800-1000 askerden oluşuyor.

Ukrayna’nın Mariupol kentinin halen Rusya’nın eline düşmediğini ve Ukraynalıların kentte direnmeye devam ettiğini belirten yetkili, Rus ordusunun halen şehre füze saldırıları yapmayı sürdürdüğünü açıkladı. Üst düzey yetkili, Rusya’nın Mariupol’dan bazı kuvvetlerini çektiğine dair herhangi bir emare görmediklerini ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya verilmesi için yetki verdiği 800 milyon dolarlık askeri yardım paketindeki 120’den fazla Pohenix Ghost adlı insansız hava aracına ilişkin bir soruya yanıt veren yetkili, bu aracın, “ABD Hava Kuvvetleri tarafından özellikle Ukrayna’nın ihtiyaçları için hızlıca geliştirilmiş bir sistem” olduğunu söyledi.

Yetkili, bu sistemin ABD’nin daha önce Ukrayna ordusuna verdiği Switchblade dronlarına benzediğini ancak birkaç farklı kabiliyete sahip olduğunu ve Ukrayna ordusuna bu sistem için eğitim vereceklerini belirtti.

Öte yandan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun Belarus toprakları üzerinde hareketinin yoğunluğunda önemli bir azalma kaydedildiğini bildirdi.

Rus birliklerinin Ukrayna’nın doğusunda tam kontrolü sağlamak için Donetsk ve Luhansk bölgelerinde saldırı operasyonlarını sürdürdüğü belirtildi. Açıklamada, “Aynı zamanda Rus askeri teçhizatının Belarus sınırları üzerinde hareketinin yoğunluğunda önemli bir azalma kaydedildi.” ifadesine yer verildi.

Bunun yanı sıra Ukrayna genelinde askeri ve sivil altyapıya yönelik bombalı saldırıların devam ettiği belirtilen açıklamada, “Harkiv bölgesinin geçici olarak işgal edilen topraklarında, işgal birlikleri yerel halkın hareketini yasakladı, Ukrayna tarafından insani yardımın kente teslim edilmesini engelledi.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Rusya’nın Mariupol’ün tam kontrolünü ele geçirmeye çalıştığı ve kentteki liman ile Azovstal fabrikası alanında havadan saldırı gerçekleştirmeye devam ettiği aktarıldı.

İşgalciler tarafından Herson bölgesinde erkeklerin seferber edildiğinin duyurulduğu açıklamada, “Mevcut bilgilere göre, 1 Mayıs itibariyle Herson’un Rus işgali altındaki kısmında sözde bir ‘referandum’ düzenlenmesi planlanıyor. 2 ila 10 Mayıs döneminde de nüfus sayımı.” denildi.

Açıklamada, karşı tarafın personel ve askeri teçhizatta önemli kayıplar vermeye devam ettiği, bugün Rus ordusunun Batı Askeri Bölgesine bağlı motorlu tüfek alayının komutanı Yarbay Denis Mejuev’in etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Rusya: Ukrayna’da yüksek hassasiyetli füzelerle 14 askeri unsuru yok ettik

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konoşenkov, yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşta Rus ordusunun eylemlerine yönelik bilgiler verdi.

Ukrayna hedeflerine yönelik yüksek hassasiyetli silah kullandıklarını belirten Konaşenkov, “Bir gün içerisinde havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait 14 askeri nesne vuruldu. Bunun sonucunda Popasnaya yerleşim biriminde bir komuta merkezi, iki cephanelik, askerlerin ve askeri araçların toplandığı iki bölge, milliyetçilere ait iki müstahkem mevki imha edildi.” ifadelerini kullandı.

Konaşenkov, Şnurki ve Slavyansk’ta cephaneler, Çerkasskoe ve Aleksandrovka bölgelerinde ise askerlerin ve askeri teknik araçların toplandığı alanın ateş altına alındığını, milliyetçi güçlerden 120’ye yakın kişi ile 30’dan fazla zırhlı araç ve otomobilin imha edildiğini dile getirdi.

Rus hava operasyonel taktik birliklerinin bir gün içinde 64 Ukrayna askeri nesnesini vurduğunu vurgulayan Konaşenkov, füze ve topçu birliklerin ise 450 askeri unsuru ateş altına aldığını aktardı.

Konaşenkov, Rus hava savunma füze sisteminin Donetsk bölgesindeki Yasnoe yerleşim birimi civarında bir Ukrayna insansız hava aracını vurduğunu söyleyerek, “Ukrayna ordusuna ait bugüne kadar 140 uçak, 106 helikopter, 512 insansız hava aracı, 254 hava savunma füze sistemi, 2 bin 422 tank ve zırhlı araç, 266 çok namlulu roketatar, 1051 obüs ve havan topu, 2 bin 274 özel askeri araç yok edildi.” diye konuştu.

ABD Hazine Bakanı Yellen, Ukrayna'yı desteklemekte kararlı olduklarını vurguladı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kısa ve uzun vadede Ukrayna’nın ekonomik ihtiyaçları için destek sağlamak amacıyla ABD’nin müttefikleriyle birlikte çalışmaya kararlı olduğunu ifade etti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, düzenlediği basın toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşının etkileri başta olmak üzere ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Yellen, kısa ve uzun vadede Ukrayna’nın ekonomik ihtiyaçlarına destek sağlamak için ABD’nin ortakları ve müttefikleriyle birlikte çalışmaya kararlı olduklarını vurguladı.

Yellen, ABD’nin Ukrayna’daki insani durumun kötüleşmesini önlemek için geren maaş ödemeleri ve diğer sosyal yardım programları gibi kritik hükûmet operasyonlarının devam etmesine yardımcı olmak amacıyla 500 milyon dolarlık finansman taahhüdünde bulunduğunu anımsattı.

Artan gıda güvensizliği tehdidine dikkati çeken Yellen, küresel gıda ve gübre fiyatlarındaki artışla daha fazla insanın açlığa sürüklenmesine yönelik çok ciddi bir risk olduğunu ifade etti. Yellen, ABD’nin Ukrayna savaşından kaynaklanan gıda güvenliği risklerini ele almak için elinden gelen her şeyi yaptığını dile getirdi.

Hem arz hem de talep tarafında alınacak önlemlerin gıda güvenliği için kritik öneme sahip olduğunu belirten Yellen, “Tedarik zincirlerimiz güvenli veya dirençli değil.” değerlendirmesinde bulundu.

“Avrupa’nın Rusya’dan enerji ithalatını yasaklaması petrol fiyatlarını artırır”

Rusya’dan enerji ithalatının yasaklanmasının Avrupa ekonomilerine zarar verip vermeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Yellen, başından beri amaçlarının ABD, Avrupa ve küresel ekonomiye yönelik zararı azaltmaya çalışırken Rusya’ya maksimum acıyı vermek olduğunu ifade etti.

Yellen, Avrupa’nın enerji konusunda Rusya’ya bağımlılığını azaltması gerektiğini, Rusya’dan enerji ithalatına yönelik Avrupa’dan gelecek kapsamlı bir yasağın petrol fiyatlarını artıracağını kaydetti. Petrol ve gaz satışı gelirlerinin Rusya için önemli bir kaynak olduğuna işaret eden Yellen, bu gelirlerin azaltılmasının arzu edildiğini aktardı.

Çin’in Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara tepkisini de değerlendiren Yellen, Çin’in temel değerlere boyun eğmezse güvenini kaybedeceğini, azalan güvenin tedarik zincirini etkileyebileceğini ifade etti.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’un konuştuğu esnada G20 Maliye Bakanları Toplantısını terk etmesi de sorulan Yellen, küresel formlara katılımı açısından Rusya ile artık işlerin her zamanki gibi yürütülemeyeceğini düşündüğünü belirtti.

Yellen, “Rus Maliye Bakanı konuşmaya başladığında diğerleriyle birlikte ayrılma kararım, Rusya’nın davranışının uluslararası normları ihlal ettiğini ve çok saldırgan olduğunu açıkça ortaya koymayı amaçlıyordu.” dedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi Bretton Woods kurumlarının yeniden tasarlanmasına ilişkin bir soruya da yanıt veren Yellen, bu kurumların Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve Kovid-19 salgını dahil olmak üzere halihazırda karşı karşıya olunan birden fazla krizle başa çıkmak için tasarlanmadığını söyledi.

Yellen, “İklim değişikliği gibi, uluslararası bir kurumun kendi başına yönetemeyeceği bir ölçekte yatırım gerektirecek zorluklarla karşı karşıyayız.” dedi.

ABD’nin en büyük hissedar olduğu IMF ve Dünya Bankası küresel krizlere yeterince tepki gösteremediği için eleştirilerin odağında bulunuyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz