Almanya’da sel felaketi

0
Latest posts by Kerstin Mutlu (see all)

İspanya’da tatil yaparken acı haberi aldım.

Almanya’da yaşanan aşırı yağış ve sel felaketi hepimizi çok üzdü. Bir ayda yağması gereken yağmurun bir günde yağması sebebiyle yaşanan sel felaketinde 156 kişi öldü.

Rheinland Pfalz ve Nordrhein Westfalen eyaletlerinde yoğun olarak yaşanan felakette küçük yerleşim yerlerinde ve köylerde yaşayanlar gıda sıkıntısı da yaşadılar.

Bazı köylere ulaşım sağlanamadı bunun sebebi de yolların sel suları ve suların sürüklediği topraklar sebebiyle kapanması. Bazı yerlere helikopterlerle gıda taşındı.

156 kişinin hayatını kaybetmesinin yanı sıra 1300 kişi de kayıp. Kayıp olan kişilere ulaşılamıyor. Çünkü cep telefonları baz istasyonlarının ve şebekelerin çalışmaması. Tahmin edilen şey de bu 1300 kişinin de sel sularına kapılıp öldükleri yönünde.

Gerçekten ağır bir felaketle karşı karşıyayız. Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier felaketin yaşandığı şehirlerde geçmiş olsun ziyareti gerçekleştirdi ve devletin karşılaması gereken yardımların bir an önce sağlanacağını duyurdu.

Bavyera eyaletinde de yaşanan sel felaketi sebebiyle acil durum ilan edildi ve bölgeye çevre eyaletlerden destekler gelmeye başladı.

Yaşanan sel felaketinden sonra belediye hizmetlerinin eksikliği ya da benzer konular hakkında demeçler verilmedi çünkü herkes yaşanan olayın ne olduğunun farkında. CDU’lu yönetim var diye başka siyasi partiler işi politik malzeme haline getirmediler.

Bu felaketin sorumlusu çevreye önem vermeyen bu sistem.

Doğal dengeyi bozan insan varlığı kendi hayatını riske atmaya devam ediyor. Bugün Almanya’da yaşanan bu acı olay belki daha sonra başka ülkelerde yaşanacak.

Mevsimler artık yer değiştirmeye başladı. Aralık-Ocak aylarında yağan karlar artık Mart ve Nisan aylarında yağıyor ve bu durumun farkında olmayan milyonlarca insan var.

Buzullar eriyor.

Okyanuslar plastik atıklarla kirlendi ve denizlerdeki doğal yaşam büyük tehlike altında.

Dünyanın doğal dengesinin bozulmaya devam etmesi halinde alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kalacağız. En basit olarak, Noel’de görmeye alıştığımız karla kaplı kartların yerini artık güneşli resimler alacak.

Paskalya’da (Ostern) görmeye alıştığımız çimlerin üzerindeki yumurta resimlerinin yerini artık karların üzerinde çekilmiş yumurta resimleri alacak.

Artık çocuklara ve yeni nesillere farklı şeyler anlatamaya başlayacağız.

Büyük bir değişimi yaşıyoruz.

Bilmem sizler de bunun farkında mısınız?

Hayatlarını kaybeden kişilerin ailelerine içten başsağlığı diliyorum. Umarım kayıp olan kişiler de sağlıklı halde bulunurlar.

Üzgünüz ama gene de hoşça kalın

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz