Amerika’dan Ankara’daki suikasta bakanlar ne görüyor.. İki yorumcudan aktarıyoruz..

0

Dünyamız küçüktü, teknolojiyle daha da küçüldü. Ankara’da işlenen suikast birkaç saat içerisinde dünyadan tepkiler gelmesine sebep olabiliyor.

Biz de konuyla ilgili kim ne söylüyorsa dikkatle izliyor, bir anlam taşıyanları sizlerle paylaşıyoruz.

Newsweek dergisi Türkiye’yi son zamanlarda daha yakından izliyor. Suikastı da ABD’de bir hayli şöhretli bir isme, National Journal yönetmeni Matthew Cooper’a, yorumlattı NW.

Cooper’ın dediği şu: “Bu suikast bir yıl önce olsaydı Türkiye ile Rusya arasında silâhlı çatışmaya dönüşme ve oradan da NATO Anlaşması’nın 5. maddesi gereği ABD ve diğer müttefiklerin Ankara’nın yardımına koşmasıyla, Avrupa ve ABD’nin de krize bulaşma ihtimali bile olurdu. (..)

“Jetin düşmesından sonraki bir yıl içerisinde Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler iyileşti ve hatta ABD’nin kaybına iki ülke daha da geliştirebilir bağlarını. Bu yılın ortalarında, Amerikalı yetkililer, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı darbe girişiminde, ABD’nin İncirlik üssündeki askerlerin tutuklanmasından ve üsse giden elektrikin kesilmesinden endişeye düştüler. ABD ile Türkiye’yi yakınlaştırmak bir yana, Amerikan yetkililer, darbeden, yıl boyu süren bombalamalardan ve şimdi de suikasttan sonra kopan gürültünün ülkeleri birbirinden daha da uzaklaştırabileceği endişesindeler. (..)

“Trump suikasttan ‘radikal İslâm terörizmi’ diye söz etti; Putin’in ve Esad’ın Halep’e ve Suriye’nin savaşta yıkılmış diğer kentlerine saldırıları için cesaret verici bir tespit bu. Bu hafta bir tarafa, Trump yönetiminin işi giderek zorlaşıyor: Cihadçılar Türk Emniyeti’ne sızmış ve onlarca yıldır ilk kez bir Rus büyükelçisini kurşunla devirebilmişse.. sonuçta yeni politikalar da onları durdurmaya yetmeyecek demektir.”

Matthew Cooper: Newsweek..

Newsweek’teki Matthew Cooper imzalı makale böyle diyor…

Atlantic dergisinden Kate Gilsinan konuyu Council on Foreign Relations’dan (CFR) Steven A. Cook ile konuşmuş. Cook Türkiye uzmanı ve ülkemiz üzerine birkaç kitabı bulunuyor.

Muhabir, “Tetikçinin polis olmasına ne demeliyiz?” diye soruyor.

Cook’un cevabı:

“Bir şey dememiz gerekir mi bilmiyorum. Erdoğan’a muhalif Türk dostlarımdan bazıları bunu büyütüyorlar; hatta el-Nusra ile bağı bulunmasını daha da büyük bir olay olarak görüyorlar. (..)

“Bir başka ihtimal, bu kişinin, başka pek çok Türk gibi, Suriye’de neler olup bittiğine dair korkunç haberleri fotoğraflarıyla birlikte internetten gören ve öğrenen.. Türk hükümetinin bilerek isteyerek Suriye konusunda Türk toplumunu hareketlendirdiği.. Ve tabii Türkiye Esad’ı devirmede lider konumunda bir rol oynuyor.. Ayrıca güvenlik arayışı içerisindeki Suriyelilere yardım etmede alkışlanacak bir rol oynuyor Türkiye.. Erdoğan’ın pek fark ettirmeden Rusya konusunda yaptığı U-dönüşünü o insanlar anlamış değiller. İnsanlığa karşı Rusya’nın işlediği suçlardan dolayı birinin intikam duygusuna kapılması kolayca düşünülebilir. Size açık söyleyeceğim: Suriye’de kullandıkları şiddet yüzünden bireyler ve grupların Rusya’yı sorumlu tutup doğrudan onlara karşı eylem yapması neden bu kadar uzun sürdü, gerçekten garibime gidiyor. Bir bakıma şok edici, ama bir bakıma da bütünüyle şaşırtıcı…

Dergi muhabiri Gilsinan “Bundan sonra ne olur?” diye soruyor.

Cook’un cevabı:

“Türkler şimdiye kadar bu durumlarda ne yapmışlarsa yine onu yaparlar sanıyorum. Tonlarca tonlarca tonlarca insanı derdest ederler. Çıkarlarına hangisi uyarsa o hikâye üzerinde dururlar. Bugünkü durumuyla Türk basınında da o hikâye hakim gelir. Saldırgan öldüğüne göre onu sorgulamadan gerçeğe ulaşmak zordur. Hiç kuşkusuz tonlarca fiziki kanıt vardır; yine de bugünün şartlarında halkın resmi açıklamalara itibar edeceğini sanmıyorum.”

Steven Cook; CFR..

Bu mülâkat da Atlantic dergisinde çıktı.

 

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz