Anayasa Mahkemesi Başkanına seslendi.. KHK’lar Anayasaya aykırıdır

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. OHAL KHK’ları üzerinden eleştirdiği Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın açıklamalarına değinen Gergerlioğlu, KHK’ların Anayasaya aykırı olduğunu ve bu sebeple yüzbinlerce kişinin soykırıma tabi tutulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi’nin OHAL KHK’larını incelememesi, yargı denetimi dışında görmesi, Anayasa Madde 148’i ileri sürerek yargı denetimi dışında görmesi nedeniyle Türkiye’de yüzbinlerce kişi mağdur olmuştur ve daha sonra OHAL KHK’ları yasalaşsa ve Anayasa Mahkemesi onları tetkik edip bir kısmını iptal etse bile bu mağduriyet 6 yıldır adeta bir soykırım boyutunda devam etmekte, insanların anayasal hakları ayaklar altına alınmaktadır.

Kamu görevinden ihraç edilen kişilerin özel sektörde görev alması engellenmekte, anayasal seyahat hürriyetleri engellenmekte, sosyal yardım almaları engellenmekte, bankadan hesap açmaları, kredi almaları bile engellenmekte, adeta damgalanmış bir vatandaş, Nazi dönemindeki damgalanmış Yahudi’lere benzeyen 21. yüzyılda 2022’deki damgalanmış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olan KHK’lıların oluşmasın yol açmıştır.

Burada Sayın Zühtü Arslan’ın, ‘Ben arada bir yerdeydim. Yargısal aktivizm de anayasayı çiğneyerek gösteremezdim, yargısal kendini sınırlamayı da yapamazdım. Arada bir yerde görevimi yaptım’ demesini eleştiriyorum çünkü OHAL KHK’ları aslında anayasaya uygun değildi. Anayasa maddelerine aykırıydı.

OHAL KHK’larının anayasaya uygunluğu yeri, uygunluğu ve süresi itibariyle tetkik edilir. Süresi itibariyle geçici olması gerekiyordu ama kalıcı oldu. Bundan dolayı OHAL KHK’larının anayasaya aykırılığı apaçık ortada. Konusu itibariyle içine kış lastiği gibi her türlü idarenin işine gelen maddeyi ilave etme hasebiyle Olağanüstü Hal’in dışında olan konuların ilave edilmesi nedeniyle de anayasaya aykırıydı OHAL KHK’ları ve bu yüzden Anayasa Madde 148 bahane edilmeden OHAL KHK’ları iptal edilmeliydi,

Bunlar iptal edilmediği için adeta bir soykırım oluştu, yüz binlerce kişi vatandaşlıktan atıldı adeta, medeni ölüme sürüklendi, insanlar intihar etti, sersefil oldu, işsiz güçsüz kaldı ve Nazi zamanındaki Yahudi muamelesine uğradı. Bu doğru mudur Sayın Arslan? Bunlar kabul edilecek şeyler midir?

Siz ki 11 Eylül zamanında Amerika Anayasa Mahkemesi’ni hikmet-i hükümet yönünde kararlar alması, özgürlükten uzaklaşması, idarenin lehine kararlar almasını nedeniyle eleştiren bir insandınız. Profesör Zühtü Arslan, Amerika Anayasa Mahkemesi’nin 11 Eylül’deki kararları nedeniyle eleştirmişti.

Hak ve özgürlüklerin askıya alınması nedeniyle Amerika Anayasa Mahkemesi’ni eleştirmişti ama şu anda da maalesef ki benim anladığım vicdanı sızlayarak kendisini savunmaya çalışıyor ve yasalaştıktan sonra biz bunların bir kısmını iptal ettik diyor ki o iptal ettiklerinin çoğu önemli yasalar değildi.

Ek’li listeler ile ilgili yasalar iptal edilmedi. Bu çok net. Bu yüzden sonuçta 6 yıldır KHK ile zulmen, hukuksuzca, vicdansızca ihraç edilenler büyük bir zulüm yaşıyorlar. Büyük bir hukuksuzluk yaşıyorlar. Dün Amerika Anayasa Mahkemesi’ni eleştiren Zühtü Arslan bugün ‘Ben ne yargısal aktivizm sergileyebilirdim ne de yargısal kendini sınırlama arasında kalabilirdim, arada kaldım’ diyor. Ben bu noktada kendisini eleştiriyorum çünkü zamanında bu OHAL KHK’ları anayasal ilkelere uymadığı için süresi ve konusu itibariyle anayasayı çiğnediği için iptal edilmeliydi. Bu çok net. Sonradan yasalaştıktan sonra önemli maddeleri iptal etmeden bazılarını iptal ettim diyerek kendinizi temize çıkaramazsınız Sayın Arslan! Burada korkunç bir mağduriyet var, büyük bir mağduriyet var.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz