Anayasa Mahkemesi’nden Merkel kararı..

0

Alman Federal Anayasa Mahkemesi, 16 yıl Almanya’yı yöneten eski Başbakan Angela Merkel’in açıklamalarını haksız buldu. Merkel’in, başbakan sıfatıyla rakip partilerle ilgili bir eleştiride bulunmasının “kamu görevlilerinin tarafsızlığı ilkesine ve fırsat eşitliğine aykırı” olduğuna hükmetti.

Almanya’nın doğusundaki Thüringen eyaletinde 2020 yılı Şubat ayında yapılan eyalet başbakanlığı seçimiyle ilgili açıklamasıyla “siyasette eşit fırsat ilkesini ihlal ettiği” yönünde karar aldı. Aşrı sağcı parti Almanya için Alternatif’nin siyasi seçim hakkına zarar verdiğini kararlaştırdı.

Merkel’in açıklamalarının Başbakanlık internet sitesi üzerinden yayınlanmasını eleştiren mahkeme, bunun da eşitlik ilkelerine ters düştüğünü, Merkel’in özel değil, hukuki sınırları olan biri olarak konuştuğunu kaydetti. Kararla ilgili konuşan Merkel, “Almanya’nın en yüksek mahkemesinin aldığı kararı saygıyla karşılıyorum ve kabul ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Açıklamayı yargıya taşıyan AfD’nin Eş Başkanı Tino Chrupalla ise “Demokrasi için iyi bir gün.” dedi. Merkel’in o dönemdeki açıklamalarının sadece AfD’nin haklarını değil aynı zamanda anayasayı da açıkça ihlal etmek anlamına geldiğini belirten Tino Chrupalla, açıklamaların yurtdışındaki diktatörlerin fikirlerini hatırlattığını, Hristiyan Demokrat siyasetçinin halen görevinde olması durumunda bu karar sonrasında istifasının gerekeceğini dile getirdi. Merkel hakkında verilen kararın metni..

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz