Anıtkabir, dezenfekte edildiği gerekçesiyle kapatıldı..

0

Lozan Antlaşması’nın 97. yıldönümü sebebiyle Anıtkabir’i ziyaret etmek isteyenler engelle karşılaştı. Anıtkabir, dezenfekte edildiği gerekçesiyle ziyarete kapatıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), İnönü Vakfı, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim İş, TESUD, Türk Hukuk Kurumu, Ankara Barosu, İstanbul Barosu, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Kent Konseyi temsilcileri Anıtkabir’i ziyaret etmek istedi. Ancak Anıtkabir’in dezenfekte edilmesi gerekçe gösterilerek bu ziyarete izin verilmedi.

Birleşik Kamu İş Başkanı Mehmet Balık, “Saat 11 itibariyle Anıtkabir Kovid-19 ilaçlaması nedeniyle kapatıldı. İçeri alınmıyoruz. ADD, Birleşik Kamu İş örgütler kapıda direniyoruz. Lozan Barış antlaşması bu ülkenin tapusudur.” dedi.

ADD Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık ise “Atatürk, Cumhuriyet, Lozan demek, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini savunmak suç haline geldi. Anıtkabir’e girişimiz yasaklandı. Bunu kabul etmek mümkün değil. İçeri alınana kadar burada bekleyip mücadele edeceğiz. Bugün Ayasofya serbest, Anıtkabir yasak.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da “Biz Cumhuriyetten ve devrimlerden yana tarafımızı seçtik. Cumhuriyet’le hesaplaşmak isteyenlerin karşısında diz çökmeyeceğiz. Alay komutanı ile konuştum, saat 3’e kadar bitirmek istediklerini söyledi. Sayın Komutan, sen bilmiyor musun 24 Temmuz’un Lozan’ın yıldönümünü? Bugün mü öğrendin? Eğer temizlik anlayışınız Cumhuriyet devrimleriyle hesaplaşmaksa, bunu aklınızdan çıkarın.” şeklinde konuştu.

Yapılan görüşmelerin ardından heyete ziyaret için izin verildi. Sosyal mesafe kurallarına uyarak Aslanlı Yol’dan yürüyen heyet, Atatürk’ün mozelesini ve İsmet İnönü’nün gömütüne çiçek bıraktı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz