Ankara’da mutlaka görmeniz gereken müzeler!

0
Rabia Güner

Eğer Ankara’da yaşıyorsanız ya da yolunuz düştüyse mutlaka müzeleri de gezmelisiniz. Bu görülmeye değer müzelerden bazılarını sizler için derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Gordion Müzesi

Ankara müzeleri

Bu müze Ankara Polatlı’daki Yassıhöyük Köyü yakınlarında bulunuyor. 1963’te kurulan müzede birçok koleksiyon sergileniyor. Bunların arasında Eski Tunç, Hitit, ithal Yunan seramikleri, Helenistik ve Roma dönemi eserleri mevcut. Bunların yanı sıra mühür, sikke koleksiyonları ve Galat mezarını da görebilirsiniz. Eserlerin bir kısmının müze bahçesinde sergilendiği Gordion, görülmeye değer!

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, Türkiye’nin Cumhuriyet döneminde kurulan ilk müzelerinden biri olması itibariyle oldukça önemlidir. Türk sanatının Selçuklu devrinden günümüze kadar ulaşan önemli örneklerini burada görmeniz mümkün. Aynı zamanda Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlenmiş eşyaları, halk giysilerini, el işi süs eşyalarını, takunya örneklerini, oyaları, halıları ve kilimleri de görebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara müzeleri

Anadolu Medeniyetler Müzesi, 1997 yılında yılın müzesi seçilmiştir. Dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alır. Burada Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik çağdan başlayarak, Neolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu dönemlerine ait, Karain, Çatalhöyük, Hacılar, Canhasan, Beyce Sultan, Alacahöyük, Kültepe, Acemhöyük, Boğazköy Gordion, Pazarlı, Altıntepe, Adilcevaz, Patnos kazılarında bulunan eserleri görebilirsiniz. Üstelik bu eserler kronolojik olarak sıralanıyor.

Kaynak: ListeList

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz