Antalya Cumhuriyet Başsavcılığından Ayşe Özdoğan açıklaması..

0

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Cezası Yargıtay tarafından da onanan ve infaz erteleme talebi kabul edilmediği için cezaevine gönderilen 4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan hakkında açıklama yaptı.

“Adli Tıp raporu doğrultusunda adı geçenin infaz işlemlerine başlanılmıştır.” denilen açıklama şöyle: “Hükümlü Ayşe Özdoğan’ın maruz kaldığı hastalığına ve tedavi sürecine ilişkin olarak kesinleşen cezasının infazı ile ilgili bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan iddialarla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığımızın 17 Eylül 2021 tarihli basın açıklamasına ek olarak bir basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Hükümlü Ayşe Özdoğan’ın hastalığı nedeniyle infaz erteleme talebine ilişkin olarak, tedavi ve rapor süreci titizlikle takip edilerek Ayşe Özdoğan’ın Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalının Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’nın hastalığın ilerlemediği ve patolojik bir bulgu saptanmadığı yönündeki tetkik sonuçları ve diğer raporlar Adli Tıp Kurumu’na iletilmiştir.

1 Ekim 2021 tarihinde Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 3. İhtisas Kurulu’nun oy birliğiyle vardığı mütalaaya göre Ayşe Özdoğan’ın tetkiklerinde nüks veya metastaz bulgusuna rastlanmadığı, tedavisiz bir şekilde düzenli aralıklarla takip edildiği, aktif tedavi almadığı tespit edilerek; hayatını cezaevi şartlarında yalnız idame ettirebileceği ve düzenli poliklinik kontrolü sağlanarak cezasının infazına cezaevinde devam edilebileceği sonucuna varılmıştır.

Bu itibarla, ilgilinin ‘FETÖ Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’ suçundan kesinleşen cezasının infazı sürecine başlanması yasal bir zorunluluk olup, Adli Tıp raporu doğrultusunda adı geçenin infaz işlemlerine başlanılmıştır.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz